Office365 Üzerinde Posta Kutularından Nasıl Mail Silinir?

Günümüzde neredeyse tüm şirketlerde toplu olarak mail yolu ile bilgilendirme mesajları gönderilir. Peki Office365 Üzerinde Posta Kutularından Nasıl Mail Silinir? Bayram tebriği ya da kutlama ya da şirket genelini ilgilendiren ve genellikle tek bir mail grubu içerisinde tüm şirket personelinin bulunduğu maillerdir. Bu yazımızda bu tür herkese ulaşan maillerin nasıl mail kutularından silineceğini anlatacağız.

Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Office365 tarafından kullanıcı yetkilerini ayarlamalıyız. Ardından Powershell üzerinden istediğimiz işlemi kolaylıkla yapabiliriz. İlk olarak Office365 yönetim merkezi içerisine giriş yapılır. Buradan sırasıyla izinler > yönetici rolleri > discovery management altında Mailbox Import Export yetkisi verilmelidir. Burada üyeler kısmına admin olan kullanıcı eklenmelidir.

Bu ayarları yaptıktan sonra artık powershell üzerindeki komutlara geçebiliriz. Powershell üzerinden ne yapacağınız size kalmış. İşlem için Powershell ile Exchange Online üzerine bağlanmanız gerekmektedir.

Powershell ile Posta Kutularından Nasıl Mail Silinir?

Exchange Online’a bağlantı yapmak için öncelikle aşağıdaki komutları kullanmalısınız.

  • Import-Module MSOnline
  • $O365Cred = Get-Credential
  • $O365Session = New-PSSession –ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential$O365Cred -Authentication Basic -AllowRedirection
  • Import-PSSession $O365Session
  • Connect-MsolService –Credential $O365Cred

 Şimdi ayrı ayrı sizlere komutları gösteriyor olacağız. İlk olarak yalnızca bir kullanıcının mailboxı içerisinden mail silmeyi göstereceğiz.

Aşağıdaki powershell komutunda yapılan “Deneme” konu başlığı olan mailleri silmekteyiz. Siz duruma göre Subject değiştireceksiniz.

Search-Mailbox -Identity “thesistemci@thesistemci.com” -SearchQuery “Subject:deneme” -DeleteContent -Confirm:$False

Yukarıdaki komut sayesinde bu işlemi tek parametre ile yapmış olursunuz. Aşağıdaki komut ile çift parametre ile yine bir kullanıcının mailboxı içerisinden mail silmeniz mümkün olacaktır. Burada konusunda deneme olan ve içeriğinde thesistemci geçen mailleri kişinin mailboxından silmiş olacağız.

Search-Mailbox -Identity “thesistemci@thesistemci.com” -SearchQuery “Subject:deneme body:thesistemci” -DeleteContent -Confirm:$False

Biraz daha özelliştirmeye doğru gidelim. Aşağıdaki komutla ise 8 Ağustos tarihinde atılan bir maillerden, konusunda deneme geçen ve içeriğinde thesistemci geçen mailleri kullanıcı mailboxından silmeniz mümkündür.

Search-Mailbox -Identity “thesistemci” -SearchQuery “subject:deneme body:dagcan sent:8/8/2019” -DeleteContent -Confirm:$False

Şimdi sıra geldi tüm kullanıcıların mailboxından mail silme işlemine. Aşağıdaki powershell komutu ile tüm kullanıcının mailboxı içerisinde discovery işlemi yapılır. Ve bulunan mail tüm mailboxlar içerisinden silinir. Son olarak

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery  “Subject:deneme” -DeleteContent -Confirm:$False

Eğer mail ekinden mail aratmak ve posta kutularından silmek isterseniz aşağıdaki powershell komutunu kullanabilirsiniz.

$Users = Get-Mailbox -Resultsize Unlimited

$Attachment =  “Ekin Adı”

foreach ($User in $Users)

{

            Search-Mailbox -Identity “$User.PrimarySmtpAddress” -SearchQuery “Attachment:’$Attachment‘” -DeleteContent

}

Bu yazımda Office365 Üzerinde Posta Kutularından Nasıl Mail Silinir? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir