Powershell İle Uzaktan Group Policy Nasıl Force Edilir?

Powershell İle Uzaktan Group Policy Nasıl Force Edilir? Tüm şirketler domain ortamını kullanmaktadırlar. Özellikle fazla kullanıcı olan yerlerde, merkezi yönetim yapabilmek adına domain ortamı kesinlikle gereklidir. Zaman zaman başımıza gelen sorunlar vardır. Onlardan biri de uygulamış olduğunuz bir policynin bilgisayarlar üzerinde uygulanmamış olmasıdır. Bu tip durumlarda gpupdate /force komutunu uzaktan powershell ile ister tüm clientlara, isterseniz de sadece seçmiş olduğunuz bilgisayar üzerinde yapmanız mümkün olacaktır.

Aşağıdaki powershell komutunu domain üzerinde çalıştırmanız durumunda makine adı belirli olan bir client üzerinde group policy ayarlarını uygulamış olursunuz.

Get-ADComputer -Filter ‘Name -like “ComputerAdı”‘ -searchbase “DC=domain,DC=com” | foreach{Invoke-GPUpdate -Computer $_.name -Force -RandomDelayInMinutes 0}

Bu powershell komutunu makine isimleri aynı ek ile başlayan bilgisayar üzerinde topluca kullanabilmek için de hostname yanına * işareti koyabilir ve bu şekilde uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekteki gibi kolaylıkla uygulayabilir ve bilgisayarlarınıza group policy ayarlarını güncellemiş olursunuz.

Get-ADComputer -Filter ‘Name -like “ComputerAdı*”‘ -searchbase “DC=domain,DC=com” | foreach{Invoke-GPUpdate -Computer $_.name -Force -RandomDelayInMinutes 0}


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir