Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır?

Merhaba, bugün Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını anlatacağım. Vcenter kullanan herkes bilir ki; vcenter yedeği almak oldukça zahmetliydi. Planlama yapmanız, birkaç satır kod yazmanız ve ardından onu job olarak tanımlamanız gerekiyordu. Ancak buraya koyacağınız bir virgülü unuttuğunuz zaman yedeğini alıyor sandığınız Vcenter, aslında yedeksiz bir şekilde devam ediyordu.

Fakat bu sorunu da 6.7 versiyonunun ikinci update paketinde bu işi zahmetsiz hale getirmeyi başarmışlar. Update geçildikten sonra, SMB protokolü sayesinde dilediğiniz bir file share ederek oraya yedeğinizi alabilirsiniz. Elbette yine bir backup job olarak hazırlık yapmanız gerekiyor. Job oluştururken birkaç adımda dikkat etmemiz gerekmektedir.

İlk olarak backup location kısmında;

smb://fileserver_fqdn/test

Username kısmında yazmanız gereken kullanıcı kesinlikle yazma yetkisine sahip bir hakka sahip olmalıdır. Burada başına domain yazdığınız zaman job çalışmayacaktır. Örnek olarak; thesistemci@thesistemci.local yazdığınızda çalışmayacaktır. Thesistemci\thesistemci yazdığınız zaman da çalışmayacaktır. Burası en önemli kısımlardan birisidir. Buraya yalnızca kullanıcı adını yani “thesistemci” diyerek geçebilirsiniz.

Dosya yolunu belirledik. Bu kendi bilgisayarımızda bir alan da olabilir. Yetkili olan kullanıcı adımızı girdik. Şifresini yazdık. Backup başlayacağı günü ve saati seçiyoruz. Son olarak save diyoruz. Oluşturduğunuz job o saatte çalışmaya başlayacaktır. Son olarak backup işlemi Vcenter durumunuza göre çok uzun sürmeyecektir. Bittiğinde configuration dosyanız istediğiniz paylaşım içerisine gelmiş olacaktır.

Bu yazımda Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir