vSphere ESX 8.0 Installation

Merhaba, bu yazımda vSphere ESX 8.0 Installation konusundan bahsedeceğim. Öncelikle Vmware 7.0.3 sürümünden sonra vSphere 8.0 ile geleceğini daha önceden duyurmuştu. vSphere 11 Ekim 2022 tarihinde release oldu. Linke aşağıdan erişebilirsiniz.

VMware vSphere 8.0 Release Notes

Biz de hemen kuralım ve test edelim diye yeni bir ESX 8.0 kurulumu gerçekleştirdik. Hemen indirme işlemlerimize başlıyoruz. Her zaman olduğu gibi https://myvmware.com üzerinden gerçekleştireceğiz. Sayfaya giriş yaptıktan sonra All Products kısmına geliyoruz. 8.0 version direk seçili olarak gelecek. Zaten tarihlere baktığınızda en yeni sürümün 2022-10-11 tarihine sahip olduğunu göreceksiniz. Hemen aşağıda görüldüğü gibi indirme işlemine başlıyoruz. (İndirme işlemleri için customer account gerekir. Bir hesaba sahip olduğunuzu ve giriş yaptığınızı varsayıyorum.)

Kurulumu Vmware Workstation üzerinde gerçekleştireceğim. Fizikselde kurulum için eski 7.0.3 yazılarım mevcuttur.

Synergy 480 Gen 10 Üzerine ESX 7.0U3 Kurulumu

Her durumda ISO indirmeli ve bağlayarak üzerinden kurulum sağlamanız gerekmektedir. Hemen new virtual machine diyorum. İndirmiş olduğum ISO dosyasını bağlıyorum.

Vmware ESX seçerek devam ediyoruz.

ESX sunucumuza bir isim veriyoruz. Disk size default olarak bırakıyoruz.

Sunucumuz istediğimiz isimde hazır duruma geldi. Şimdi kuruluma geçmek için power on diyoruz.

Kurulum işlemi boot ederek hemen başlayacaktır.

Continue diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Gelen pencerede EULA anlaşmasını kabul ettiğimizi belirtiyoruz. F11 tuşu ile ilerliyoruz.

ESX bir süre bekledikten sonra kurulum yapacağı diski arayacak ve karşınıza getirecektir. Enter ile ilerliyoruz.

Klavye dilinizin ne olduğunu seçiyorsunuz. Default bırakmanızı tavsiye ederim.

ESX için bir root şifresi belirliyorsunuz. Kurulumu yaptıktan sonra cihazınızı domaine katmadıysanız root şifresi ile SSH yapacaksınız. Ayrıca GUI üzerinden de yine bu kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlayacaksınız. Kurulum için enter diyoruz. Diskimizin bölümleneceğini söylüyor. Evet diyor ve kurulumu başlatıyoruz.

ESXI 8.0 İlk Görünüm

Son olarak medianın kaldırılacağını ve reboot olacağını söyleyecek. Enter ile devam ediyoruz. Ve ESX 8.0 kurulumumuz tamamlanmış oluyor. ESX hostumuzu Workstation üzerinde kurduğumuz için ben adapter seçeneğini NAT işaretledim. Dolayısıyla DHCP üzerinden otomatik ip adresi alarak geldi. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle F2 diyoruz. Ve root için belirlediğimiz şifremizi giriyoruz.

Dilerseniz, hemen GUI üzerinden erişmeyi ve hostumuza giriş yapmayı da deneyelim.

Görüldüğü gibi ESX 8.0 kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Daha sonra üzerine ortamınızda storage bağlantısı yapacağınız işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımda vSphere ESX 8.0 Installation konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir