Synergy 480 Gen 10 Üzerine ESX 7.0.3 Kurulumu

Merhaba, bu yazımda sizlere Synergy 480 Gen 10 üzerine ESX 7.0.3 kurulumu konusundan bahsedeceğim. Synergy 480 Gen 10 modeli sunucu, şirketler tarafından yaygın kullanılan bir üründür. Dolayısıyla üzerine Windows ya da farklı bir işletim sistemi rahatlıkla kurabilirsiniz. Bugün Synergy 480 Gen 10 fiziksel sunucu üzerine ESX version 7.0.3 nasıl kurarız? Detaylı bir şekilde anlatacağım.

İlk olarak yapılacak işlem Synergy 480 Gen 10 cihazınızın üzerinde hangi SPP yani Service Pack Proliant geçili ona bakmak olacaktır. Ardından kuracağınız ESX 7.0.3 sürümünü destekliyor mu? Desteklemiyorsa mutlaka o SPP geçildikten sonra işlem yapılmalıdır. Cihazınıza SPP geçmenin iki yolu bulunuyor.

Bunlardan ilki SPP dosyasını ISO olarak indirmelisiniz.

https://techhub.hpe.com/eginfolib/synergy/sw_release_info/index.html

Ardından cihaz açılırken ISO dosyasını göstererek F10 yani Intelligent Provisining kısmından Automatic bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Duruma göre 40 dakika civarında sürecektir.

İkinci yolu ise HP tarafından önerilen SUT metodudur. Bunun linkini aşağıda sizlere veriyorum. Daha önceki yazımdan detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

https://dagcannural.com/synergy-480-gen-10-sut-ile-upgrade-islemi/

Eğer HPE tarafında bir matris isterseniz, yine aşağıdaki link üzerinden detaylı inceleme yapabilirsiniz.

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=a00117191en_us&docLocale=en_US&page=GUID-67F9910A-B253-41A8-9299-D24006B71EA1.html

Synergy 480 Gen 10 üzerinde ilgili firmware ve driver version upgrade işlemleri bu şekilde yapılmış olacaktır. Ardından ESX 7.0.3 kurulumunun nasıl yapılacağına geçebiliriz. Öncelikle ilgili ESX versionu yine Synergy 480 Gen 10 için indirilmelidir. Bunun için ilk olarak https://www.myvmware.com adresine gidilmelidir.

Giriş yaptıktan sonra sırasıyla Products and Accounts kısmına giriş yapılır. Ardından All Products kısmından Vmware vSphere kısmına gidilir.

Custom ISO denilerek Synergy Custom ISO denilir. Burada cihazınız için en güncel sürümü indirebilirsiniz.

Resimde de gördüğünüz gibi ilgili versiyonumuzu go to downloads diyerek indiriyoruz. Sorun yaşamamak adına mutlaka cihazınızın modeli ile ilgili Custom ISO indirmeniz gerekmektedir. Synergy 480 Gen 10 cihazınızı Raid işlemini yaptığınızı varsayıyorum. Eğer yapmadıysanız onu da aşağıdaki link yardımı ile yapabilirsiniz.

https://dagcannural.com/hpe-synergy-480-gen-10-uzerinde-raid-yapilandirma/

Artık ESX ISO dosyamız da elimizde olduğuna göre kurulum işlemine geçebiliriz. Synergy 480 Gen 10 cihazımıza launch console diyerek ekranımızda görüntülüyoruz. Ardından indirmiş olduğumuz ESX 7.0.3 ISO dosyamızı virtual drives kısmından image file olarak bağlıyoruz.

Cihazımız açılırken altta çıkan menüden F11 tuşu ile Boot Menu içerisine giriş sağlıyoruz.

Ardından Virtual cd-rom seçerek cd üzerinden başlamasını sağlıyoruz. Ve kurulum başlıyor.

Aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek ve donanımınızın Vmware ESX uyumluluğunu kontrol etmeniz gerektiği yazacak. Enter diyerek devam ediyoruz. Burada mutlaka son güncel driver kurulumlarını cihazınıza yapmalısınız.

Ardından F11 ile sözleşmeyi kabul ediyoruz.

ESX 7.0.3 Installation

Nereye kurulum yapacağını bizlere seçtiriyor. Burada içerisindeki local diske kurulum yapacağız. Yani Raid1 yapılandırmış olduğumuz 223 GB disk üzerine kurulum yapacağız. Enter diyerek ilerliyoruz.

İçerisindeki tüm veriyi kaybedeceğinizi söylüyor. Enter diyerek devam ediyoruz.

Klavyeyi ayarlıyoruz.

Bir root şifresi belirliyoruz. Bu ESX hostumuzun root şifresi olacak.

Son olarak F11 ile version kurulumunu başlatıyoruz.

Kurulum başladı. Yaklaşık 10 dakika sürecektir.

Son olarak kurulum imajını sileceğini söylüyor. Tamam diyoruz. Sistem reboot olacak ve kurulum yapmış olduğumuz 7.0.3 ESX versiyonu ile açılacaktır.

ESX 7.0.3 Yapılandırma

ESX hostumuz açıldı. Şimdi ortamınıza göre ip adreslerini tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemleri de F2 ile customize seçenekleri içerisinden yapabilirsiniz.

Burada istenen root şifresi kurulum sırasında girmiş olduğunuz şifrenizdir.

Buradan ayarlarınızı yapabilir ve dilediğiniz gibi kurulumlarınızı tamamlayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere Synergy 480 Gen 10 üzerine ESX 7.0.3 kurulumu konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir