SCCM Üzerinde Agent Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Microsoft ailesinin en değerli ürünlerinden birisi olan System Center Configuration Manager (SCCM) uygulaması ile cihazlarınızın ve bilgisayarlarınızn yönetimini, kontrollerinizi ve güncelleştirmelerinizi, raporlama ve envanter yönetimi süreçlerini kolaylıkla yönetebilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak yapılması gereken client bilgisayarlarda SCCM Agent yüklü olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere SCCM Agent’ının bilgisayarlarınıza Client Push Installation yöntemi ile nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız?

İlk olarak yapmamız gereken şey; SCCM konsolu üzerine giriş yapmak olacaktır. Öncelikle Administrator > Overview > Site Configuration > Site menüleri içerisinden Client Installation Settings butonuna basarak Client Push Installation sekmesi tıklanmalıdr.

Girmiş olduğunuz Client Push Installation menüsü içerisinde özellikler kısmında Enable automatic site-wide client push installation özelliğini kesinlikle işaretlemeli ve kaydetmelisiniz.

Bu işlem sonrasında Accounts tabı içerisine gelmelisiniz. * kısmından kolaylıkla yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında Network Share kısmına gelerek paylaşıma açmış olduğunuz klasörü göstermelisiniz. Şu ana kadar bağlantı işlemlerini tamamlamış bulunmaktasınız.

Yeniden konsol ekranına gelerek Asset and Compliance – All Systems kısmına gelmelisiniz. Seçmiş olduğunuz herhangi bir client bilgisayarına Install Client dediğiniz zaman, uzaktaki bilgisayara SCCM agent kurulumunu başlatmış olacaksınız.

Install Client dediğiniz bilgisayarın görev yöneticisi üzerinde ccmsetup uygulamasının çalıştığını da görebilirsiniz. Yapmış olduğunuz kurulum, başarılı bir şekilde tamamlandı ise bilgisayarın denetim masası içerisine girdiğinizde, aşağıdaki gibi Configuration Manager menüsünün gelmiş olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir