Windows 10 Üzerinde WindowsUpdateLog Nasıl Görüntülenir?

Normal şartlarda Wsus, SCCM ile entegre çalışmaktadır. Bu yazımızda Windows 10 Üzerinde WindowsUpdateLog Nasıl Görüntülenir? konusunu anlatacağım. Update dağıtımı yapılırken en önemli hususlardan birisi, log dosyalarını okumaktır. Bu sayede update durumlarını, ne kadar kaldığı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi üzerinde de windowsupdate log dosyasını direkt olarak görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

Windows 10 üzerinde Windows Update Log nasıl görüntülenir?

Burada Windows Update Log’unu alabilmek için ne yapmanız gerektiği bilgisi mevcuttur. Karşınızdaki pencerede yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Şöyle bir uyarı göreceksiniz. “Windows Update Logs are now generated using ETW.” Bu alana ulaşabilmek için, Windows 10 işletim sistemine sahip olan makine üzerinde başlat > cmd > enter > windowsupdate.log > enter yolunu izlemelisiniz.

Bu mesajın arkasından powershell’i run as admin olarak çalıştırmalısınız. Ardından Get-WindowsUpdateLog komutunu kullanarak istediğiniz loglara erişmeniz mümkün olacaktır. Ancak burada da küçük bir sorun mevcut Log dosyalarınızı etl formatında alabileceksiniz.

Etl formatını görüntülemek için de; https://developer.microsoft.com/en-us/windows/hardware/download-symbols linki üzerinden, işletim sistemi versiyonunuza göre bir sürüm indirerek görüntülemeniz mümkündür. Bu tool’u makinenize yükledikten sonra yeniden powershell üzerinde aynı komutu çalıştırdığınızda, masaüstünüzde Windows Update Log’unun oluştuğunu göreceksiniz. Hemen ardından da notepad üzerinden istediğimiz bu logu okuyabileceksiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir