Azure Stack Nedir?

Bu yazımda Azure Stack Nedir? Bundan bahsedeceğim. Ülkemizde son yıllarda oldukça konuşulan bir teknoloji olan Azure Stack’tan bahsedeceğiz. Peki gündemden düşmeyen Azure Stack nedir? Azure Stack ile neler yapabiliriz? Bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Bildiğiniz üzere Microsoft Azure, public bir cloud hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Azure Stack ise bu yapının kendi veri merkezinizde ve kendi donanımlarınız ile çalıştırdığınız bir sürümüdür. Çoğu alanda Microsoft Azure ile aynı ancak Azure Stack tarafında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Azure Stack Kurgu

Powershell kullanımı, portal, azure resource manager, devops araçları ya da sunmuş olduğu IaaS, PaaS platformları tümü ile aynı diyebiliriz. Kısacası Azure Stack kullanabilmek için, bir azure tecrübenizin olması yeterli olacaktır. Azure Stack üzerinde yazılım geliştirme yapacaksanız bile mevcut Azure tecrübeniz ile yapabilir halde olacaksınız.

Buradaki temel farklılık birisinin kendi veri merkezinden hizmetlerin sunulması, diğerinden ise kendi üzerinden ya da bir servis sağlayıcı donanımları üzerinden bu işlemleri yapabilmesidir. Elbette ki yerleşik donanım üzerinde çalışan ve Public Cloud hizmeti sağlayan Azure üzerindeki tüm servisler maalesef Azure Stack üzerinde bulunmamaktadır. Fakat bunun yanında Azure Stack tarafında katkı sağlayacak servisler bulunmaktadır.

Azure ve Azure Stack Farklılık

Azure Stack’in özellikle de son dönem içerisinde Türkiye’de konuşulmasının sebebi ise dolar kurunun çok yüksek ve sürekli oynuyor olmasıdır. Offline yapılarda, düşük network gecikmesi gerektirmekte olan projeler ya da regülasyon işlemlerinde kesinlikle public cloud tarafına Azure Stack güzel bir alternatif olacaktır. Buradaki engel ise ilk yatırımınızın maliyetinin yüksek olmasıdır.

Sonuç olarak yine bildiğimiz donanım ücretleri ile çalışmaktayız. Bu konuya ilgi kısa zamanda artacaktır. Ve kullanıldığı alanlar oldukça yaygın bir hale gelecektir.

Bu yazımda sizlere Azure Stack Nedir? Kavramından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir