Windows Server 2016 İşletim Sistemi Windows Server 2019’a IN-Place Modeli

Windows server 2019 işletim sistemi yayınlandı. Preview sonrasında akıllardaki soru, mevcutta kullanmakta olduğumuz yazılımlar ile tam denetim sağlayıp sağlamaması idi. Sonuçta yeni nesil bir işletim sistemi kullanabilmek hem de daha güvenli bir altyapı üzerinde çalışabilmek adına nasıl yükseltme yapılacağı ile ilgili birtakım senaryolar çıkmaya başlamıştı. Bu işlem yalnızca server işletim sistemleri için geçerli değildir.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyiz ki; bu tip geçişlerde en büyük sorun windows yani OS geçişleridir. Bir şirketin 200 sanal sunucu varsa, yeni sürüme geçecek olduğu Exchange server, SCCM sunucusu, HYPER-V ya da SCOM sunucularına sahip toplam 200 sunucunun windows upgrade işlemi gerekecektir. Bu sebeple OS geçiş işlemleri en zor geçişler olmaktadır. Ancak biz gerçek hayatta bunu böyle yapmıyoruz.

Belli bir test aşaması sonrasında yeni kurulacak olan işletim sistemlerinin yeni nesil olmasını sağlıyoruz. Diğer OS geçişlerini uzun süreye yayarak yapmak en zahmetsiz OS geçiş yöntemi olmaktadır. Windows server 2019 işletim sistemi çıktı ancak mevcut işletim sistemlerimizi in-place dediğimiz upgrade yöntemi yani mevcut OS üzerine yüklenerek yükseltme yapılması için hangi sürümler kullanılabilir? Bu soru önemli hale gelmiştir.

In-place upgrade için ilk öncelikle bilinmesi gereken; Windows server 2019 bu yükseltme için yalnızca windows server 2012 r2 ve windows server 2016 işletim sistemlerini desteklemektedir. Windows server 2008 R2 kullananlar ve server 2019’a yükseltmek isteyenler içinse aynı yöntem ne yazık ki işlemiyor. Bu tip birşey yapacaksanız, server 2008 işletim sisteminizi öncelikle 2012 R2 üzerine yükseltmeli, ardından server 2016 işletim sistemine sonrasında da server 2019 işletim sistemine yükseltmelisiniz.

Bu yazımda Windows Server 2016 İşletim Sistemi Windows Server 2019’a IN-Place Modeli anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir