Windows Server 2016 In-Place Upgrade to Windows Server 2019

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows Server 2016 In-Place Upgrade to Windows Server 2019 konusundan bahsedeceğim. Windows işletim sisteminizi verilerinizi kaybetmeden üst sürüme yükseltme işlemine in-place upgrade denilir. İşlem oldukça basittir. Başlamadan önce birkaç kontrol yeterli olacaktır.

İlk olarak yükselteceğiniz sunucu fiziksel ise donanım uyumluluğunu Windows Server 2019 işletim sistemine göre kontrol etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki adresten Microsoft tarafından önerilen minimum gereksinimlere ulaşabilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/get-started/hardware-requirements

Ayrıca işletim sistemi geçişlerine aşağıdaki tabloda bakabilirsiniz.

Eğer sunucunuz bir VM yani sanal makine ise en başta C diskinin doluluğu kontrol edilmelidir. Ardından sunucunun bir snapshot’ı alınmalıdır. (Sorun anında bir rollback yapabilmek için.) Burada sunucunun edit settings kısmından cd-rom drive üzerine Windows Server 2019 ISO dosyasını takmalısınız.

In-Place Upgrade to Windows Server 2019

Windows Server 2016 işletim sistemine sahip olan sunucunuza Windows Server 2019 ISO dosyasını bağladıktan sonra aşağıdaki gibi setup çalıştırılmalıdır.

İlk ekranda lisans bilgilerini onaylamamız gerekiyor. Ardından hangi Windows versiyonunu istediğimizi seçiyoruz. İlgili güncellemelerin yüklenip yüklenmeyeceği soruluyor. Yüklenmesini istiyoruz.

Aşağıdaki ekranda sunucuyu sıfırlamak mı istiyoruz, yoksa dosya ve ayarları tutarak yani in-place upgrade mi yapmak istiyoruz, bunun seçimini yapıyoruz. Update hazırlıklarını yapmak için birkaç dakika bekletecek.

Bir süre ayarları doğruladıktan sonra karşımıza aşağıdaki pencere gelecek. Install diyerek yükseltme işlemini başlatıyoruz.

Disklerinizin ve dosyalarınızın büyüklüğüne göre süre, değişkenlik gösterecektir. (30 dakika – 1 saat aralığında.) Yeniden başlayıp working on updates kısmında yükseltme işlemine devam edecek. Bu sırada sunucuya ping erişimi kesilmiş olacaktır.

Sunucumuz in-place upgrade işlemini tamamladıktan sonra sorunsuz açılmış olacaktır. Dosyalarınız ve ayarlarınız gitmeden Windows Server 2019’a yükseltmiş oldunuz.

Daha önceki yazılarımda Windows Server 2012 R2 işletim sisteminden Windows Server 2016 işletim sistemine in-place upgrade konusundan bahsetmiştim. Yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 Upgrade to Windows Server 2016

Not: Windows Server 2012 R2 işletim sistemini Windows Server 2019’a yükseltmek isterseniz, işlemi sırasıyla önce Windows Server 2016’ya, ardından Windows Server 2019’a şeklinde iki adımda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İşlemler tamamlandıktan sonra sunucu üzerinde run as administrator yaparak cmd komut sistemini açıyoruz. Systeminfo komutunu giriyoruz. Sunucunun hangi işletim sistemine sahip olduğunu kontrol ediyoruz.

Bu yazımda sizlere Windows Server 2016 In-Place Upgrade to Windows Server 2019 konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir