Upgrade Windows Server 2012 R2 to Windows Server 2016

Merhaba, bu yazımda sizlere Upgrade Windows Server 2012 to windows Server 2016 işleminden bahsedeceğim. Öncelikle Windows Server 2012 R2 işletim sisteminin Microsoft tarafından verilen desteğinin 10 Ekim 2023 tarihine kadar uzatıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla karmaşık uygulamalar barındıran ve kesintiye uğramaması gereken işletim sistemlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak güncel olmak açısından yükseltme işlemini de yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle Windows Server 2012 R2 işletim sistemine sahip olan sunucumuza güncel bir Windows Server 2016 işletim sisteminin ISO dosyasını mount etmemiz gerekmektedir. Ardından isterseniz autorun üzerinden dilerseniz de cd içerisine girerek setup dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Windows Server işletim sisteminizi yükseltmeden önce mutlaka sistem bilgilerinizi de toplamanız gerekmektedir. Öncelikle istediğiniz bir dizin içerisine info adında bir dosya oluşturmalısınız. Ardından da aşağıdaki komutlar yardımıyla işlemi tamamlayabilirsiniz. Bilgileri topladıktan sonra yükseltme işlemine başlayabilirsiniz.

 • mkdir C: \ info
 • systeminfo> C: \ info \ systeminfo.txt
 • ipconfig / all> C: \ info \ ipconfig.txt

Windows Server 2012 R2 Yükseltme İşlemi

Sunucumuzun işletim sistemini yükseltirken dosyalarımızı koruyacağız. Dolayısıyla yaptığımız işlemin adı in-place upgrade olacaktır. Sunucumuzun mutlaka bir snapshotını almayı unutmamalıyız. Herhangi bir sorun oluşursa, bu backup dosyanızdan geri dönüş yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi Windows Server 2016 ISO dosyamızı mount ettik. Ve yükseltme işlemine başlıyoruz. CD içerisine giriş sağladıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi setup dosyasını çalıştırıyoruz.

Karşımıza çıkan pencerede Install Now yani şimdi yükle seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Sunucunuz internete erişebiliyorsa, mutlaka aşağıdaki gibi “Download updates, drivers and optional features (recommended)” seçeneği ile son güncellemeleri indirmiş olacaksınız. Dolayısıyla bunu kullanarak devam etmeniz gerekmektedir. Eğer sunucunuz internete çıkmıyor ve farklı yöntemler ile windows update’lerini kendiniz yüklüyorsanız, “Not right now” diyerek işleme devam edebilirsiniz.

Karşımıza gelen ekranda hangi Windows sürümünü kullanacağınızı seçmeniz gerekmektedir. Biz GUI ile kullandığımız için seçimimizi bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla Desktop Experience seçeneği ile devam ediyoruz.

Önümüze çıkan pencerede lisans koşullarını okuyup kabul ettiğimizi işaretleyip devam ediyoruz.

Burada iki seçenek ile karşılaşacağız. “Keep personel files and apps” ve “Nothing” seçenekleri belirecektir. Burada dosyalarımızı kaybetmeden in place upgrade yapacağımız için ilk seçenek ile devam ediyoruz. İkinci seçenekte sunucunuza sıfır bir Windows Server 2016 kurmuş olursunuz.

Ready to Install kısmında yapılacak olanların kısa bir bilgisi yer almaktadır. Ardından Install diyerek işlemi başlatabilirsiniz.

Windows Server 2016 yükseltme işlemi başlamış olacak. Ve aşağıdaki adımların tamamlanmasını bekleyeceğiz. Kurulum sırasında otomatik olarak birkaç kere yeniden başlayacak. Ve yükleme işlemi devam edecektir.

Yükseltme işlemimiz tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi logon ekranı karşınıza gelecektir.

İşlemler tamamlandıktan sonra başlat > çalıştır > cmd run as administrator ile systeminfo komutu ile işletim sistemi kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca ip adresinizin ve güvenlik duvarı servisinizin durumlarını da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımda sizlere Upgrade Windows Server 2012 to windows Server 2016 işleminden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

4 yorum

 1. ali Yanıtla

  İyi akşamlar
  Yükseltme yapmayı denerken ” Choose what to keep ” kısmında ” Keep personel files and apps ” pasif geliyor bunu nasıl aktif edebilirim.

 2. Mustafa ÜNSAL Yanıtla

  merhaba Lisans düşüyor mu? Lisans açısından ne gibi bir durum oluşuyor?

  • Dağcan Nural YazarYanıtla

   Merhaba, KMS kullanıyorsanız direk activated oluyor. Kullanmıyorsanız lisansların 2016 ya da 19 a upgrade olup olmadığına bakmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir