Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır?

Bu yazımda size Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır? Sorusunun cevabını anlatacağım. Şirketinizde illa ki kaldıramadığınız ya da yükseltemediğiniz windows server 2008 işletim sistemine sahip olan sunucularınız vardır. Bugün sizlere Windows server 2008 işletim sistemine sahip olan bu sunuculara uzak masaüstü yapanların ip adres bilgisi ve kullanıcı bilgilerini loglamayı anlatacağız.

Bu işlemi başlatabilmek için ilk yapacağınız işlem server manager içerisine giriş yapmaktır. Buradan sırasıyla Diagnostics > Event Viewer > Custom Views içerisine girilir. Sağ taraftaki menüler içerisinden Create Custom View tıklanarak açılır. Açılan ekrandaki tanımları size açıklayalım.

Logged tanımı; raporlayacağınız süre aralığını ayarlamanız içindir. Burada hem anlık hem 30 günlük zaman dilimlerinden oluşmaktadır. Buradan ilgili rapor süresini seçmeliyiz.

Event Level tanımı; çekeceğiniz raporun hangi özellikleri içereceğini seçmeniz gereken adımdır.

By Log tanımı ise ne için rapor çekeceğinizi belirlemelisiniz. Biz RDP logu için ayar yapacağız. Bunun için Application and Services Log > Microsoft> Windows> Terminal Services-Remote Connection Managers seçilmeli ve tamam denmelidir. Oluşturmuş olduğunuz kural için bir isim vermeniz istenecek, ben RDP Connection verdim. Siz de dilediğiniz bir isim verebilirsiniz.

Son olarak yapmamız gereken şey oluşturduğumuz RDP Connection ismindeki loga, Event viewer > Custom Views > RDP Connections altından ulaşmak olacak. Burada RDP ile bağlanan kullanıcıların bilgileri karşınıza gelecektir.

Bu yazımda size Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir