Windows Bilgisayarınızdaki Gizlenmiş Özellikler

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows bilgisayarınızdaki gizlenmiş özellikler konusundan bahsedeceğim. Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarınızı gizlenmiş özellikler sayesinde verimli ve daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi günümüzde birçok çalışan, Windows bilgisayar kullanmaktadır. Aşağıda sıralayacağım önerileri uyguladığınızda ise daha etkili bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

İşinize Yarayacak Kısayollar

Bilgisayarlarınızı yıllardır Mouse ve klavye ile kullanmaktasınız. Kısayolların bir hayli fazla oluşu da hatırlamanızı zorlaştırmaktadır. Bunun için kısayolların bir çıktısını alarak monitörünüze yapıştırmayı da deneyebilirsiniz. Bu sebeple yazının başlığına windows bilgisayarınızdaki gizlenmiş özellikler dedik. En kullanışlı 3 kısayolu sizler için belirtmek isterim;

  • Öncelikle hızlı bir şekilde bilgisayarınızdan kalkmanız gerektiğinde ekranı kilitlemek için Windows + L tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Hızlı bir şekilde görev yöneticisine giriş yapmak isterseniz, ctrl+ alt+ esc tuşlarına basabilirsiniz.
  • Hızlı bir şekilde bir uygulama açmak isterseniz, windows tuşuna basıyoruz. Hangi uygulama istiyorsak baş harflerini yazıyoruz ve direk açıyoruz.

İkinci Başlat Menüsü

Görev çubuğu kısmında bulunan windows tuşuna sağ click tıklayarak ya da windows +X tuşuna basarsak, ikinci bir başlat menüsü oluşturabilirsiniz. Bu sayede cihaz yöneticisi, ayarlar ve güç seçenekleri gibi menülere kolayca ulaşabilirsiniz.

Kopyala – Yapıştır Kısayolları

Bilgisayarınızda normal şartlarda bir başka yere yapıştırmanız adına kopyalanmış içerik barındırmaktadır. Siz isterseniz sistem ayarlarından panoyu genişletebilirsiniz. Bilgisayarınızda ayarlar kısmından, sistem ve buradan da pano kısmına giderek, pano geçmişi seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Bundan böyle kopyala yapıştır yaparken birden fazla içeriği pano üzerinde windows +V tuşu ile kullanabileceksiniz.

Dosya Gezgininde Güvenlik

Dosya gezgini üzerinde uzantıları göstermek önemlidir. Bu seçeneği aktif etmek için görünüm menüsünde göster / gizle kısmından bunu çalıştırabilirsiniz. Bu kısımda dosya uzantıları seçeneği yanındaki kutucuğu işaretlediğinizde, windows dosyalarının uzantıları görünür hale gelecektir.

God Mode

GodMode özelliği ile işlerinizi kullanışlı yapabilirsiniz. Masaüstünde bir klasör oluşturarak adını GodMode koyun. Ardından 250 kadar farklı Windows seçeneği gruplanmış hale gelecektir. Burda istediğiniz arama çubuğu seçeneklerini hızlıca bulabilirsiniz. Eğer daha verimli kullanmak isterseniz, Extended GodMode yazılımı ile verimli hale gelebilir.

Depolama Alanınızı Genişletin

Eğer sisteminiz üzerinde bir temizlik yapmak isterseniz, Disk temizleme veya bellek tanılama araçları kullanabilirsiniz. Bunun amacı eski Windows sürümlerinin geri yükleme dosyalarının kapladığı alandan kurtulmuş olacaksınız.

Hızlı Oturum Açma

Özellikle yeni nesil notebooklar üzerinde parola, PIN kod yerine Windows Hello ile giriş yapılmasına izin vermektedir. Burada daha hızlı oturum açabilmek için yüz tanıma veya parmak izi ile girilebilmektedir. Hesaplar kısmından giriş seçeneklerine giriş yapabilirsiniz.

Windows Android Uygulamaları

Windows 11 kullanıyor ve 2022 güncellemesini yaptıysanız, Android uygulamaları yükleyebilirsiniz. Burada Windows üzerinde bulunmayan Android oyunlarını da oynayabiliyorsunuz. Microsoft Store üzerinde istediğiniz bir Android uygulamayı yükleyebilirsiniz. Android alt sistemi de otomatik olarak kurulacaktır.

Başlangıç Kontrolü

Windows açılırken, başlangıçta hangi programların açılıp açılmayacağına karar verebilir ve güç tüketimini engelleyebilirsiniz. Başlangıç etkisi kısmından performansı etkileyen ne varsa görebilirsiniz. İstemediğiniz yazılımın otomatik başlatılmasını sağ click ile disable duruma getirebilirsiniz. Başlangıç uygulamaları kısmı görsel olarak daha da kolaydır. Hangi uygulamaların, sistem başladığında açılmamasını isterseniz yapabilirsiniz.

Problemlerin Tespiti

Windows işletim sisteminizin nasıl çalıştığını performans izleyicisi aracı ile inceleyebilirsiniz. Bu aracı açtıktan sonra toplayıcı kümeleri ve sistem yolu kısmından system diagnostics menüsüne sağ click başlat diyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 dakika sonra sistem tanılama kısmında raporlar/sistem alanından raporu inceleyebilirsiniz.

Dikkatiniz Dağılmadan Çalışın

Bilgisayarınızda iş yaparken, dikkatinizi dağıtacak bir sürü olay vardır. Bunu engellemek için Windows 11 üzerinde odak özelliğinden faydalanabilirsiniz. Detaylı olarak ayar yapmak mümkün. Ancak işi temelinde, gelen yeni bildirim ve görev çubuğunda yanıp sönen kısımların gösterilmesini engellemektedir.

Windows Sürümü İnceleme

Hangi Windows sürümünü kullandığınızın kontrolünü komut satırı açarak winver yazabilirsiniz. Bu komut size hangi Windows sürümüne sahip olduğunu gösterecektir.

Bu yazımda sizlere Windows bilgisayarınızdaki gizlenmiş özellikler konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir