Windows 10 Üzerinde Komut Satırından Nasıl Program Kaldırılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda, komut satırı üzerinden nasıl program kaldırılacağını anlatacağım. Normal şartlarda denetim masası > program ekle/ kaldır kısmına giderek ya da başlat > çalıştır kısmına appwiz.cpl yazarak direk ekle kaldır menüsüne ulaşırız. Ve burada kaldırmak istediğimiz programı seçerek kaldır / uninstall şeklinde uygulamadan kurtuluruz. Şimdi bu işlemi komut satırı üzerinden nasıl yapıyoruz bir de ona bakalım.

Öncelikle yapmanız gereken başlat kısmına cmd yazarak run as administrator / yönetici olarak çalıştır şeklinde giriş sağlamak olacaktır.

CMD run as administrator

Command prompt / komut satırı açıldıktan sonra wmic komutu ile cli kısmına geçiş yapmış oluyoruz.

wmic Komutu

Bu işlemin ardından bilgisayarımızda yüklü olan programları listelemek için product get name komutunu kullanıyoruz. Bu komut, bilgisayarınızda bulunan uygulamaların yoğunluğuna göre 30 saniye – 1 dakika kadar sürebilir. Ardından yüklü olan uygulamaların listesi önünüze gelecektir.

Ben RVTools isimli programı bilgisayarımdan kaldırmak istiyorum. Bu nedenle kaldırmak için uygulayacağım komutu yazıyorum. Aşağıdaki resimde yazımını göreceğiniz ve uygulama kaldırabilmeye yarayan komut;

product where name=”RVTools” call uninstall

Komut Satırı Üzerinden Uygulama Kaldırma Komutu

Komutun yazımından sonra bizden kaldırmak istediğimiz uygulama ile ilgili aşağıda gördüğünüz şekilde onay isteyecektir.

Karşımıza gelen bu onaya cevap olarak Y diyoruz. Ve aşağıdaki gibi uygulamanın kaldırıldığı bilgisi dönüş yapıyor.

Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda, komut satırı üzerinden nasıl program kaldırılacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir