Windows 10 ile Çift Ekran Kullanma

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 ile çift ekran kullanma konusundan bahsedeceğim. Bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, aynı anda iki ekranda çalışmak isteyebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi ikinci monitörü otomatik olarak algılamaktadır.

Bilgisayarınızda iki ekran kullanmak isterseniz, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza ikinci monitörü bağladıktan sonra windows + P tuşlarına basarsanız, yansıt diye bir dialog penceresi önünüze gelecektir. Bunu aşağıdaki gibi kolaylıkla görebilirsiniz.

Burada birkaç seçenek mevcut hale geliyor. Eğer iki monitörü aynı anda kullanmak isterseniz Yinele seçeneğini kullanmanız gerekmektedir. Uzat seçeneğini kullanırsanız, önünüzdeki ekran masaüstünüzü gösterir diğer ekran ise boş olarak uzatılmış gelir. Bu sayede kullanmak istediğiniz bir Excel ya da Outlook uygulaması gibi bişey var ise o ekrana kolaylıkla sürükleyebilirsiniz. Diğer ekrana taşımak istediğiniz her şeyi mouse imleci ile sağ tarafa doğru sürükleyebilirsiniz. Dolayısıyla ikinci ekranınızda kullanabilirsiniz.

Yinele seçeneğini kullandığınız zaman ise ilk ekranda ne varsa aynı şekilde ikinci ekrana da yansımış olacaktır. Yaptığınız hareketler de iki ekranda birden görüntülenecektir. Eğer ek ayarlara ulaşmak isterseniz, masaüstünüzde boş bir alanda sağ click yapmanız ve bağlan menüsünden ekran ayarları seçeneği içerisine girmeniz gerekmektedir.

Burada gelişmiş ekran ayarları kısmı size iki monitör için ayrı çözünürlük değiştirme imkanı sunmaktadır. Burada dilerseniz Tanıla ve Algıla düğmelerine basarak çözünürlüğünü sıfırlayabilirsiniz. İkinci ekranınızı ana monitör olarak ta ayarlayabilirsiniz. Bu işlemi de ekranı işaretleyerek, bu ekranı ana ekran olarak kullan seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Windows 10 ile çift ekran kullanma konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir