Vcenter Appliance Üzerinde Nasıl Backup Alınır?

Vcenter Appliance üzerinde backup nasıl backup alındığını anlatacağım. Benim ortamımda Vcenter Appliance 6.7 U2 versiyonu bulunmaktadır. Bu sebeple onun üzerinden göstereceğim.

Yedek almaya geçmeden önce birkaç önemli bilgi vermek gerekiyor. Backup işlemi önceki 6.5 sürümünde de bulunuyordu. Fakat 6.7 versiyonu üzerinde bir fark belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Vcenter Appliance 6.7 versiyonunda alacağımız backup’larımızı zamanlayabilmekteyiz. Backup işlemini yapabilmek için Vcenter Appliance versiyonunda management konsoluna giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından otomatik bir şekilde sürekli olarak backup alınmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Vcenter Appliance yani VCSA üzerinde almış olduğunuz backup, Vcenter’ınız üzerindeki bütün bileşenleri kapsamaktadır. Backup dosyanız içerisinde veri tabanı da bulunacak. Bu sebeple Vcenter backup almak için farklı herhangi bir third party tool’a kesinlikle ihtiyacınız bulunmamaktadır. Vcenter Appliance 6.7 üzerinde backup işlemi htttp, ftp ve scp olmak üzere 3 adet protokol desteklemektedir. Şimdi dilerseniz, backup alma işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya geçelim.

Vcenter Backup Nasıl Alınır?

Mevcut Vcenter Appliance 6.7 sürümü üzerinde backup alabilmek için yapmamız gereken ilk işlem, Vmware Appliance Management arayüzüne giriş yapmak olacaktır. Bunu 5480 portu ile gerçekleştiriyoruz. Ortamınıza göre alanı doldurup aşağıdaki link ile giriş sağlayabilirsiniz.

https://Vcenteripadresiniz:5480

Ardından aşağıda görüldüğü gibi menüden Backup kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu menüde görüldüğü gibi iki adet seçenek bulunmaktadır. Birincisi sağ üstte bulunan configure, ikincisi ise backup now seçeneğidir. Configure seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir alan açılacaktır. Burada backup işlemlerinizi haftalık, günlük ya da dilediğiniz gibi custom bir şekilde ayarlamanıza ve otomatik bir şekilde backup almanıza olanak sağlanmaktadır.

Eğer manual olarak anlık bir backup almak isterseniz, direkt olarak backup now seçeneği ile işlemi başlatabilirsiniz. Dilerseniz, hemen backup now seçeneğine basalım ve karşımıza neler çıkıyor bir bakalım.

Burada en üst kısımda backup almak istediğiniz alanı belirtmeniz gerekmektedir. Bu bir FTP alanı ise ftp://ipadresi gibi belirtebilirsiniz. Ardından ftp alanınızın user ve password bilgilerini giriyorsunuz. Eğer aldığınız backup’ınızın encrypt olmasını isterseniz, encryption password alanına şifre yazabilirsiniz.

Data kısmında bulunan Stats, events and tasks seçeneği ile Vcenter üzerindeki durumlar, performans kısımlarını da yedeklemektedir. Size kalmış bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Eğer bu kısmı seçili hale getirmezseniz, almış olduğunuz backup işlemi daha kısa sürecektir. Açıklama kısmına da dilediğiniz gibi anlayacağınız şekilde Full Backup vs.. gibi not alabilirsiniz. Son olarak ta backup diyerek işleminize başlayabilirsiniz.

Unutmayın; almış olduğunuz backup Vcenter ortamınızın büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Yani uzun sürmesi normaldir. Activity kısmında ilerleyen backup durumunu ve bittiğinde ne kadar sürdüğü gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Bu yazımda, sizlere Vcenter Appliance backup işleminin nasıl yapıldığını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir