Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır?

Büyük ölçekli şirketlerin domain yapısı bulunmaktadır. Peki Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır? Domain yapısı kolay ve toplu yönetimi mümkün kılmaktadır. Bazı durumlarda domain kullanıcılarının bilgisayarlarını açtığında, uygulama çalıştırmalarını ya da herhangi bir şeyin herkeste görünmesini sağlamak isteyebilirsiniz. Bu ihtiyaçları farklı birçok yol ile deneyebilirsiniz. Ancak bu yazımızda bu işlemi Logon Script ile uygulamayı nasıl bilgisayarlara basacağımızı anlatacağız.

Yapılacak olan ilk işleminiz, kullanacağınız logon script içerisinde, işimizi görecek olan scripti oluşturabilmektir. Söylediğimiz durumda, kullanıcı bilgisayarını açtığı yani logon olduğunda, oluşturduğumuz scriptin çalışması ve ilgili uygulamanın başlamasıdır. Örnek ile anlatmak gerekirse, bilgisayar her açıldığında internet explorer otomatik olarak açılacak ve belirlediğiniz site kullanıcıların karşısına çıkacak olsun. Bu işlem için bir vb script oluşturmalısınız. Bu işlemi aşağıdaki script içeriği ile yapmanız mümkündür.

Set WshShell = WScript.CreateObject(“WScript.Shell”)
Return = WshShell.Run(“iexplore.exe https://dagcannural.com/”, 1)

Yukarıdaki komutları bir notepad açarak içerisine yapıştırmalısınız. Hemen ardından farklı kaydet diyerek .vbs formatında kaydetmelisiniz. Scriptinizin çalışırlığını denemek için çift tıklayaraak test edebilirsiniz. Oluşturduğumuz bu senaryoya göre; belirlenmiş bir Organizational Unit (OU) içerisindeki kullanıcılar bilgisayarlarına logon olduklarında, direkt olarak explorer açılacak ve istediğimiz web sayfasına giriş sağlayacaklardır.

Bunun için de belirlemiş olduğumuz OU üzerine bir Group Policy bağlamanız gerekmektedir. Group Policy oluşturulduktan sonra hazırlamış olduğumuz .vbs uzantılı scriptimizi Logon Script olarak belirliyor ve ilgili yere kopyalıyoruz. Policymizi sorunsuz bir şekilde oluşturduktan sonra belirlediğiniz OU altındaki tüm kullanıcıların explorerı açılışta gelecek ve belirtilen web sayfasına giriş sağlanmış olacaktır.

Bu yazımda Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır? sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir