HPE Synergy 480 Gen 10 üzerinde Windows Server in-place upgrade

Merhaba, bu yazımda HPE Synergy 480 Gen 10 üzerinde Windows Server in-place upgrade konusundan bahsedeceğim. Ayrıca başlatmış olduğunuz Windows Server işletim sistemi upgrade işlemi çok yavaş ilerliyorsa, onun da çözümünü makalemiz içerisinde veriyor olacağım. Dilerseniz hemen başlayalım.

Öncelikle Synergy 480 Gen 10 sunucumuz üzerinde Windows Server 2019’a yükseltmeden önce driver kontrollerini yapmamız gerekecek. Bunun için önceden yazmış olduğum BIOS update makalemi inceleyerek, önce bu adımları uygulamanız gerekmektedir.

Oneview Üzerinden SPP Güncellemesi

Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan Synergy 480 Gen 10 üzerinde Windows Server in-place upgrade işleminin nasıl yapılacağına geçelim.

Synergy 480 Gen 10 in-place Upgrade Windows Server 2016 to Windows Server 2019

Yapmış olduğumuz in-place upgrade işleminin bizi çok bekletmemesi için c:\ProgramData\Microsoft\Windows\Hyper-V\Snapshots Cache içerisine girerek burada birikmiş olan tüm cache dosyalarını aşağıdaki gibi silmemiz gerekmektedir.

Yükseltmek istediğimiz sunucu üzerinde ilk yapmamız gereken ilgili Windows Server işletim sistemi ISO dosyasını mount etmek olacaktır. Ardından ISO içerisine girerek, ilgili setup dosyası çalıştırılmalıdır.

Karşımıza gelen pencerede Windows işletim sisteminin ilgili güncellemeleri yapsın mı yoksa şimdilik gerek yok, yalnızca Windows yüklemesi yapılsın kısmı belirecektir. Seçimimizi güncellemeleri yap şeklinde devam ettiriyoruz.

Şimdiki ekran bir bakıma önemli. Yükseltmek istediğiniz Windows Server işletim sisteminiz Standart ise Standart versiyona, Datacenter versiyonu ise Datacenter versiyonuna yükseltmeniz gerekmektedir. Buna göre seçimimizi yaparak ilerliyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ise dosyaları ve ayarlarımızı tutarak yani in-place upgrade mi yapacağız, yoksa nothing diyerek baştan sıfır bir Windows işletim sistemi mi kuracağız bunun seçimini yapıyoruz. Verileri tutarak yükseltme yapmak istiyoruz. Dolayısıyla “Keep personal files and apps” seçeneği ile aşağıdaki gibi devam ediyoruz.

Küçük bir kontrol yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir status bilgisi karşımıza gelecek.

Cihazınızın donanım durumuna göre 1 – 3 saat arasında kurulum tamamlama işlemi değişebilir. Windows Server 2019 işletim sisteminiz hayırlı olsun😊 Bu yazımda HPE Synergy 480 Gen 10 üzerinde Windows Server in-place upgrade konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir