Hitachi Advanced 7000 Memory Advanced Test

Merhaba, bu yazımda Hitachi Advanced 7000 Memory Advanced Test konusundan bahsedeceğim. Hitachi Advanced 7000 High-end yani yüksek kapasiteli ve büyük işlemleri yapabileceğiniz sunuculardır. Her vendor için bulunan bu sunucular Hitachi için de bulunmaktadır. Bu cihazlardaki en sıkıntılı durumlar memory arızalarıdır.

Memory arızalarını gidermek adına bazı senaryolar bulunmaktadır. Bu yazımda arızalı memory için düzeltme senaryosunu anlatacağım. Aşağıda uygulayacağınız yöntem bios, firmware gibi versiyonlarının tamamının en yüksek sürüme geçildikten sonra hala sorun devam ediyorsa yapılmalıdır.

Aksi takdirde en yaygın memory sorunu çözümü bios ve ilo, firmware upgrade edilmesi işlemidir. Dilerseniz advanced test memory işlemine geçelim bu cihaz için öncelikle firmware ISO dosyasının indirilmesi gerekmektedir.

Dosya indirildikten sonra ISO kendi bilgisayarınıza mount edilir. İsmi Hitachi resource kit olarak bulabilirsiniz. İndirmek için Hitachi Vantara üzerinde bir hesap oluşturmalısınız. Aşağıdaki link üzerinden istediğiniz sunucu için Hardware Download kısmından indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hitachi Download

Fault Memory is Fixed

İçerisinden resources > Tools_and_related_documents > BSMHW kısmına giriş yapıyoruz. Ve BSMHW_NG exe dosyasını çalıştırıyor ve kuruyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra ISO dosyasını çıkartabilirsiniz. Kurulu olduğunu dizine command ekranı üzerinden gitmeniz gerekmektedir. Dizine gittikten sonra bash.exe –login -i komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bu kısımdan sonra sunucunun ILO ip adresi üzerinden işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Memory değerleri standart olarak “0” olarak ayarlıdır. Biz cihaz üzerindeki value ile oynayarak test ettirmesini sağlayacağız. Öncelikle sunucumuzu power off duruma getiriyoruz. Ardından aşağıdaki komutları user, password ve cihazımızın Management ILo ip adresini girerek çalıştırıyoruz.

bsmBiosSettings.sh -H X.X.X.X -u user -p password -a set -n ‘MEM.pprType 3’

bsmBiosSettings.sh -H X.X.X.X -u user -p password -a set -n ‘MEM.VendorAdvMemTest 4’

Komutlar sonrasında “ok” uyarısı alacaksınız. Ardından sunucuyu yeniden çalıştırıyoruz. Tamamen açıldıktan sonra console üzerinden baktığınızda memory arızasının giderilmediğini ve ikinci bir arıza daha olduğunu göreceksiniz telaş yapmayın. Bir sorun yok. Yeniden sunucuyu kapatabilirsiniz. Tekrar command kısmına aşağıdaki varsayılan değerleri giriyoruz. Yine tamamlandı uyarısını aldıktan sonra sunucumuzu açabiliriz.

bsmBiosSettings.sh -H X.X.X.X -u user -p password -a set -n ‘MEM.pprType 0’

bsmBiosSettings.sh -H X.X.X.X -u user -p password -a set -n ‘MEM.VendorAdvMemTest 0’

Sunucu açıldıktan sonra memory arızasının giderildiğini görebilirsiniz. Bu yazımda Hitachi Advanced 7000 Memory Advanced Test konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir