Explorer.exe Hatası Nasıl Giderilir?

Explorer.exe Hatası Nasıl Giderilir? Genellikle bilgisayarı ilk açtığınızda küçük bir ekranda hata olarak karşınıza “Explorer.exe” gelmektedir. Birçok kullanıcı bu işin çözümü için bilgisayarlarına format atmaktadır. Explorer.exe hatasının inanın format atmaktan çok daha basit yöntemi bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu yaşayanlar için o basit çözüm yöntemini anlatıyor olacağız.

Öncelikle “explorer.exe”nin tanımını ve ne işe yaradığını söyleyerek başlayalım. Explorer.exe sistemin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Hatta görev yöneticisi üzerinden explorer.exe process’i durdurduğunuzda masaüstündeki her şey kaybolur. Bu tip durumlar ile karşılaştığınızda CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basılır. Buradan çalıştır kısmına gelerek explorer.exe yazılmalıdır. Kısacası işletim sisteminizin sağlıklı çalışması için explorer.exe servisinin de sorunsuz çalışması gerekmektedir. Gelelim explorer.exe sorunu ile karşılaşınca nasıl çözeceğimizi açıklamaya;

İlk yapmamız gereken şey başlat > çalıştır ekranını açıyoruz. Ardından regedit yazarak enter ile kayıt defterine giriş yapıyoruz. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Image File Execution Options\ buraya giriş yapıyorsunuz. Eğer bu kısımda “explorer.exe” ya da “iexplorer.exe” görürseniz, bu kayıtları siliyorsunuz. Bundan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ yolunu izliyorsunuz. Ve winlogon kısmını açıyoruz. Sağ taraftaki Shell değerinin normal şartlarda “Explorer.exe” olması gerekmektedir. Eğer doğru değilse Shell içerisine bu değeri yazıyoruz. Son olarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve “explorer.exe” hatasından kurtulmuş oluyoruz.


 

8 yorum

 1. Alptekin Kılıçaslan Yanıtla

  Benim Sorunumda windows explorer ile ilgili ancak durum biraz farklı. Bende hata veriyor ama sizin dediğiniz türde değil şöyleki:”sağ alt köşede saatin oradaaçılan bir kilit ikonuyla açılan yazı balonunda (BİR WİNDOWS HİZMETİNE BAĞLANILAMADI) ŞEKLİNDE BİR BAŞLIKLA. AÇIKLAMA: Windows sistem olay bildirim hizmeti hizmetine bağlanamadı. Bu sorun standart kullanıcıların sistemde oturum açmasını engeller. Yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı olarak, hizmetin neden vermediğiyle ilgili ayrıntılar için sistem olay günlüğü’n. Ve windows var olan ram miktarının (14GB.) iken kullanılabilir 7.96GB. olarak sistem bilgisinde gösteriyor. Sonuçta başlat butonu ve görev çubuğu standart w7 başlat ve görev çuğundan klasik server 2003 ve 2008 başlat butonu ve görev çubuğuna döndü ve nasıl düzelteceğimi bulamadım belki siz yardımcı olursunuz.
  İşletim Sistemi: windows 7 Ultimate SP1
  Ram: 14 GB.
  HDD: 2 TB.
  Cihaz Tipi: Standart Masa Üstü Pc

  • Dağcan Nural YazarYanıtla

   Merhaba;

   Öncelikle denetim masası kullanıcı hesapları kısmında bilgisayarınıza giriş yaptığınız mevcut kullanıcısının administrator yani yönetici haklarına sahip olup olmadığını kontrol edin eğer değilse administrator yapın. Diğer sorununuz için de masaüstünüzde sağ tuş özelleştir demeli ardından karşınıza açılan temalar içerisinde windows 7 basic olarak seçmeli ve uygulamalısınız.

 2. ömer ege Yanıtla

  ben ctrl alt del olayını yaptım düzelttim ama ben regediti açtığımda zaten hiçbir srunrun yoktu

 3. İsmail Rüştü Yanıtla

  Merhaba
  Benim PCde açıldıktan 20-30 saniye sonra ekran kararıyor fakar imleç fareyi oynatınca görünüyor.
  cetrele+alt+delete görev yöneticisinden istedigim yerlere ulaşabiliyorum ama resimleri açmıyor…..sınıf kaydedilmemiş diyor tabi bu arada arka ekran gene siyah yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • Dağcan Nural YazarYanıtla

   Merhaba;

   Söylediğiniz şey bilgisayarın siyah ekranda kalması mı? Eğer öyleyse çalışan servislere bakın bilgisayarınız açıldıktan sonra birşey çalışıyor ve tetikliyor bunu. En son kurmuş olduğunuz uygulama ya da farklı bir program var ise bunu kaldırıp yeniden denemeniz gerekir. Bilgisayarınızı ne zaman formatladınız en son? Antivirüs uygulaması kullanmıyorsanız bir yerden virüs almış ta olabilirsiniz. Bir antivirüs uygulaması kurarak bilgisayarınızı taratın.

 4. ayşse Yanıtla

  iexplore.exe var iexplorer.exe değil. aynı şey mi? sileyim mi onu? acil cevap lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir