Dell Poweredge M1000E Host Firmware ve BIOS Güncelleme

Merhaba, bu yazımda sizlere Dell Poweredge M1000E şase üzerinde bulunan host yani Bay’lerin firmware ve BIOS updatelerinin IDRAC üzerinden nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Öncelikle bu şaselerin birkaç farklı modeli bulunmaktadır. Dell Poweredge M630, M830 gibi serileri M1000E olarak arayüzde görülmektedir.

Hostlarınızı fiziksel bir sunucu, Vmware altyapınıza dahil ettiğiniz bir ESXI host ya da Hyper-V cluster ortamınıza dahil etmiş olabilirsiniz. Firmware ve BIOS güncellemeleri tam burada oldukça önem arz etmektedir. Bu tip fiziksel şaseler ya da hyper converged sistemler üzerinde her zaman en güncel sürüme geçmeniz önerilmektedir. Dolayısıyla sürekli bu kontrollerin yapılması, yeni bir sürüm çıktığında hangi issue’ların ortadan kalktığını takip etmeniz ve ortamınıza göre mutlaka firmware ve BIOS update işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Benim ortamım Dell Poweredge M1000E M830 modeli. Dilerseniz; bu şase üzerindeki Bay’ların nasıl güncelleneceğine geçelim. Öncelikle Dell sayfasından indirmeniz gereken firmware ve BIOS yükseltmelerinin son sürümlerini indirmeniz gerekmektedir. Onlar için de şu bilgileri vermek gerekir;

iDRAC firmware update (işletim sistemi reboot’u gerektirmez.)

Dell M1000E IDRAC Firmware Update

BIOS firmware update (reboot gerektirir, downtime planlanmalıdır.)

Dell M1000E BIOS Update

M1000E Bay IDRAC Firmware Upgrade

Firmware güncelleme işlemlerini iDRAC üzerinden gerçekleştirilebilir. Ben indirme işlemlerimi aşağıda görüldüğü gibi gerçekleştirdim. İki update toplam 135 – 140 MB boyutlarındadır.

Aşağıda görüldüğü gibi öncelikle Dell M1000E şasemize web üzerinden ilgili user ve password bilgilerini yazarak giriş sağlıyoruz.

Hemen ardından upgrade etmek istediğimiz Bay üzerine tıklıyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi açılan arayüzde Launch IDRAC Gui sekmesine tıklamalı ve ilgili Bay ile işlem yapacağımız alana giriş yapıyoruz. İlgili update işlemlerini yapmadan önce sürümlerimiz aşağıdaki gibidir.

Sol menü kısmında görülen IDRAC Settings > altında Update and Rollback sekmesine giriş yapıyoruz.

Bu menü firmware update menüsüdür. Ya da eski bir firmware’e dönüş yapabilmek adına kullanılması gereken Rollback menüsüdür. Dosya seç kısmına tıklayarak, ilk başta indirmiş olduğumuz firmware update dosyasını gösteriyoruz.

İlgili dosyayı gösterdikten sonra da upload düğmesine tıklıyoruz. Buradaki upload işlemi update büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. 118 MB büyüklüğündeki bu update yaklaşık 3 – 4 dakika kadar sürdü.

Upload işlemini de tamamladıktan sonra sıra geldi update işlemini yapmaya. Bu arada öncelikle firmware upgrade işlemini yapma sebebim, sunucuyu restart etmeden yapılabiliyor olmasıdır. Siz istediğiniz gibi önce BIOS upgrade ile de başlayabilirsiniz. Yüklemiş olduğumuz dosyayı seçiyor ve aşağıdaki şekilde install diyerek yükleme işlemini başlatıyoruz.

Bu işlemi Job Queue üzerinden takip edebileceğimiz bilgisi karşımıza geliyor. Job Queue menüsü de sol taraftaki menü kısmından server altında yukarıda Job Queue olarak görülmektedir. Bu işlem yaklaşık 10 – 15 dakika arası sürmektedir.

Aşağıdaki gibi Job Queue üzerinde Completed gördüğünüzde işlem tamamlanmış demektir.

M1000E BIOS Firmware Upgrade

Şimdi sıra geldi BIOS update başlatmaya. Yeniden IDRAC settings > Update and Rollback içerisine giriş yapıyoruz. Bu sefer indirdiğimiz dosyalardan BIOS update olanı seçiyoruz ve upload diyoruz.

Upload işlemi bittikten sonra Install and reboot diyoruz. Ve aşağıdaki gibi yine bizi Job Queue kısmından izlememiz için yönlendiriyor. Burada küçük bir not; BIOS update sunucunun açıldığı kısımda başlar ve otomatik olarak yapılır. Bu sebeple firmware upgrade işleminden daha uzun sürer. Ortalama 30 – 40 dakika gibi bir zaman alacaktır.

Görüldüğü gibi restart için yeni bir görev başlatıldı ve beklemeye devam ediyoruz. Bu sırada sunucuyu görüntülemek isterseniz ekran gelmeyebilir, telaş edecek bir durum yok. BIOS update devam ediyor.

Firmware ve BIOS update işlemlerini tamamladık. Şimdi Yükseltmiş olduğumuz Bay’imiz üzerinde yeni versiyonlarının güncel olduğunu aşağıdaki şekilde görmüş oluyoruz.

Bu yazımda sizlere Dell Poweredge M1000E şase üzerinde bulunan host yani Bay’lerin firmware ve BIOS updatelerinin IDRAC üzerinden nasıl yapılacağından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir