Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır?

Merhaba, bu yazımda Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır? kısaca anlatacağım. Dell fiziksel şasilerimiz üzerinde sorun yaşadığımız durumlarda ayrıntılı log toplamamız gerekmektedir. Özellikle CMC log içerisinde bütün sorunların kaynağını okuyabilirsiniz. Bunu çok basit bir şekilde nasıl alacağınızı anlayacağım.

Öncelikle bu işlemi Putty uygulaması üzerinden yapacağımızı söylemeliyim. Putty uygulamanız yoksa indirin, zaten küçük bir uygulama kurulum yapılmadan çalışabilmektedir. Uygulamayı açtıktan sonra öncelikle logging tabından birkaç ayar yapacağız. Bu ayarlar sayesinde loglarımızın nereye kayıt edileceğini belirtmiş olacağız.

Putty uygulamasını açtıktan sonra soldaki menüden Logging sekmesine tıklıyoruz. All session output seçili olarak bırakmalısınız. Ardından browse kısmından nereye kayıt edileceğini seçiyoruz. Ardından open seçerek işlemimize devam ediyoruz. Aşağıda alanları görebilirsiniz.

Sonrasında yine soldaki menüden session sekmesine tıklıyoruz. Host name kısmına bağlanacağınız sunucunun, şasinin ip adresini girerek open seçeneğini işaretlemelisiniz. Ayarları aşağıda görebilirsiniz.

Ardından aşağıda gördüğünü gibi cihazınızın GUI arayüzüne command ekranı yani CLI üzerinden erişmiş olacaksınız.

Login as kısmına aşağıda görüldüğü gibi root kullanıcı adınız yazılacaktır. Ardından fiziksel şasiniz için belirlemiş olduğunuz password girişini yapmalısınız. Aşağıda ekran görüntülerini görebilirsiniz. Burada çok basit bir komut giriyoruz. Bunun ardından sunucunuz üzerindeki bütün bilgileri toplamaya başlayacak. Bu işlemin hızı maximum 5 – 6 dakika sürebilmektedir. Ardından logunuzu en başta belirtmiş olduğunuz alana kaydetmiş olacaktır. Aşağıdaki komutu yazdıktan sonra racadm racdump ile bütün loglar toplanıyor.

Son olarak exit diyerek Putty uygulama ekranından çıkıyoruz. Ve bütün CMC logumuz en başta kayıt ettiğimiz yere alınmış olacaktır. Ardından ister kendiniz tool aracılığı ile inceleyebilir dilerseniz de ilgili firmaya bu logları gönderebilirsiniz.

Bu yazımda, Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır? kısaca anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir