Cannot Connect to RDS Error

Merhaba, bu yazımda sizlere Cannot connect to RDS error hatası ve çözümünden bahsedeceğim. RDS kurulu olan sunucunuzda isim değişikliği ya da domainden çıkarıp alma işlemi yaptığınızda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Sorun siz bağlanmaya çalıştığınızda, “the remote session was disconnected because there are no remote desktop license servers available” şeklinde bir hata çıkaracaktır. Bunu da aşağıda görebilirsiniz.

Event Viewer üzerinden kontrol ettiğimizde 1130 hata koduyla uyarı verdiğini görüyoruz. Burada RDS (Remote Desktop Services) license ile ilgili hata mesajı yazıyor. RDS servisini kaldırıp yeniden kurmayı denediğinizde RDP yapmaya çalıştığınızda yine aynı hata gelebilir. Siz sunucu üzerinde işlem yapmak istiyorsanız mstsc /admin komutu ile RDS atlatarak bağlanabilirsiniz.

Microsoft tarafında RDS ile ilgili bağlanma hataları ve çözümlerini incelemek isterseniz aşağıdaki link üzerinden kontrol edebilirsiniz.

cannot-connect-rds-no-license-server

Bu hatanın çözümü için RDS license sıfırlamamız gerekmektedir. İşlemi yapmak için admin olarak başlat > çalıştır > regedit giriş yapmalısınız. Ardından HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\RCM\GracePeriod içerisine giriş yapıyoruz. Sağ tarafta duran binary file dosyasını siliyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Bilgisayar açıldıktan sonra RDS servisi çalışmasına devam edecek ve sorunsuz olarak bağlanabilmeye devam edilecek. Bu yazımda sizlere Cannot connect to RDS error hatası ve çözümünden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir