AD Group Policy Modeling Nedir?

Active Directory, hemen hemen tüm şirketlerde kullanılmakta olan bir hizmettir. Peki AD Group Policy Modeling Nedir? Domain yapısını barındıran her şirket bunu kullanmak zorundadır. Bunu daha da kolaylaştırmak adına Active Directory üzerinde Group Policy Management Console tarafında Group Policy Modeling adında bir sekme bulunmaktadır. Şimdi bu sekmenin ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Group Policy Organizational Unit, domain ve site bazında uygulanmaktadır. Bununla birlikte bir kullanıcı ya da computer, kendisine uygulanan Group Policy ilkelerini kümülatif olarak almaktadır. Herhangi bir GPO çakışması olduğunda ise en yakın policy en baskın policy olur. Küçük ya da orta ölçekli şirketlerde bu yapıyı yönetmek çok zor değildir. Fakat büyük yapı ve şirketlerde yanlış yapılan bir GPO ile yaşanan çakışmalar, kesintilere bile yol açabilmektedir.

Tam burada işinize çok yarayacak olan Group Policy Modeling devreye giriyor. Uygulayacağınız GPO ya da üzerinde yapacağınız bir değişikliği tüm şirkete uygulamadan önce kontrol etmek adına Group Policy Modeling özelliğini kullanmanız işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Ek olarak Group Policy Result ile de oldukça sık karıştırılmaktadır. Evet, her ikisinde de hedef bilgisayar ve kullanıcı gibi kavramlar yer almaktadır. Ancak fark şu ki, policy result özelliğini yalnızca bir kullanıcıya veya bilgisayara uygulanan GPO sonuçlarını görmenize yardımcı olmaktadır. Group Policy Modeling özelliğini kullanırsanız, henüz GPO uygulamamış olduğunuz ancak uygulamak istediğiniz bir GPO modeli için sizlere sonuç verecektir.

Bu yazımda AD Group Policy Modeling Nedir? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir