Active Directory Üzerinde Powershell İle User Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Active Directory Üzerinde Powershell İle User Sayısı Nasıl Öğrenilir? Active Directory, neredeyse tüm orta ve büyük ölçekli şirketlerin kullandığı ve önemli bir yapıdır. Ancak yapı git gide büyümeye başladığında, içinden çıkılmaz sayılara ve hale gelebiliyor. Bu sebepten dolayı sizlere büyük bir yapıda bulunan kullanıcı sayılarını powershell üzerinden nasıl göreceğinizi anlatacağız. Bu çoğu zaman sistem yöneticilerine lazım olan bir husustur.

Peki yapınız ne kadar büyük? Mevcut olan Active Directory yapınız üzerinde kaç kullanıcınız var? Bu kullanıcılardan kaç tanesi pasif, ya da kaç tanesi aktif durumda? Ya da daha da önemlisi hangi Organizational Unit (OU) içerisinde hangi kullanıcılar var? gibi bilgileri kolaylıkla powershell üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Öncelikle tüm kullanıcı sayısını görmek ile başlayalım.

Active Directory üzerindeki toplam kullanıcı sayınızı görmek için aşağıdaki komutu powershell üzerinde koşturmanız yeterli olacaktır.

(Get-aduser -filter).count

Active Directory üzerinde bulunan aktif kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(get-aduser -filter *|where {$_.enabled -eq “True”}).count

Active Directory üzerinde bulunan pasif yani disable durumda olan kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(get-aduser -filter *|where {$_.enabled -eq “False”}).count

Active Directory üzerinde belirli bir OU içerisinde bulunan kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(Get-ADUser -Filter * -SearchBase “ou=ankara,dc=ortacdemirel,dc=com”).count


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir