Windows Server Üzerinde Olay Kayıtları Nasıl İncelenir?

Merhaba, bu yazımda Windows Server üzerinde olay kayıtları nasıl incelenir? Konusuna değineceğim. Olay kayıtları yani event viewer, çoğu zaman bizlere işletim sistemi ya da bilgisayar üzerinde oluşna hata, system logları ya da kimin makine üzerinde işlem yaptığı gibi olayları görüntülemektedir. Bu işle uğraşanların oldukça sık kullandığı bir alandır.

Event Viewer Konsolu

Event Viewer konsolu üzerinde System ve Application olay kayıtları yer almaktadır. Burada bulunan sıralama en yeniden en eskiye doğru ilerlemektedir. Olay kayıtları isminden de anlaşıldığı üzere meydana gelen bir olay hakkında detaylı bir bilgi içermektedir. Event Viewer üzerinde bulunan bu olay kayıtları izlenerek sistem, yazılım, donanım sorunları ve güvenlik olayları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Event Viewer üzerinde filtreleme işlemi yaparak daha kapsamlı izlemeler de yapabilirsiniz.

Olay Kayıtlarını Yerel Olarak İzlemek

Olay kayıtlarında bulunan herhangi bir şeyi görüntülemek için Event Viewer konsolunda görüntülenmek istenen olaya çift tıklamak yeterli olacaktır. İlgili kayıt içerisinde detaylı bilgi karşınıza çıkacaktır. Event Viewer konsoluna giriş için dilerseniz Server Manager açarak Tools içerisinden Event Viewer açabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Control Panel > Administrative Tools > Event Viewer giriş yapabilirsiniz. Ya da direk başlat > çalıştır içerisinden eventvwr.exe diyerek çalıştırabilirsiniz.

Connect to Another Computer

Event Viewer sayesinde yalnızca yerel bilgisayar değil, domain ortamınızdaki uzak bir makine üzerindeki olay kayıtlarını da incelemeniz mümkündür. Uzak bilgisayar ismi ya da ip adresi yardımı ile Select Computer alanından bu işlemi yapabiliriz. Another Computer metin kutusuna uzak sunucu ismini ya da ip adresini girdikten sonra, eğer farklı bir kullanıcı hesabı kullanacaksanız, Connect as another user seçerek giriş yapabilirsiniz. Ardından set user diyerek, hesap bilgileri girilir. Ve uzak bilgisayar üzerindeki olay kayıtları, Event Viewer konsolu üzerinden kolaylıkla görüntülenir.

Bu yazımda Windows Server üzerinde olay kayıtları nasıl incelenir? Konusunu anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda olay kayıtları özellikleri, olayları filtrelemek, olay kaydı dosyalarının boyutunu sınırlama, olay kayıtlarını arşivlemek ve olay kayıtlarına görev atama kısımlarını anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir