Windows Server 2019 Üzerinde Hyper-V Yenilikleri

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows Server 2019 işletim sistemi üzerinde Hyper-V rolü ile gelen yenilikleri anlatacağım. Hyper-V yeniliklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. Bu maddeleri de sizler için tek tek anlatmaya çalışacağım. Hyper-V 2019 özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür;

  • Windows Admin Center (WAC)
  • REFS Tekilleştirme (Deduplication)
  • Storage Spaces Direct İyileştirmeleri
  • Shielded VM İyileştirmeleri
  • Kriptolanmış Ağlar (Encrypted Networks)

Yukarıdaki yenilik maddelerini, sizler için tek tek açıklamaya çalışacağım. O halde hemen başlayalım.

Windows Admin Center

WAC denilen bu yapı, Windows Server 2019 işletim sistemiyle birlikte gelen ve Windows Server sunucularınızı merkezi olarak yönetmenizi sağlayan bir arabirimdir. Henüz yapım aşamasında iken “Project Honolulu” şeklinde lanse edilmişti. Ancak resmi bir şekilde duyurulduktan sonra “Windows Admin Center” olarak geliştirilmiş ve sunulmuştur.

Windows Admin Center ile sunuculara WMI kullanarak uzak sunucuların yönetimini yapmayı, Powershell Remoting, WinRM ve yerel olarak yönetim yapılmasını sağlamaktadır. WAC yani Windows Admin Center; web tabanlı bir yönetim aracıdır. WAC ile uzak sunucuların yönetimini yaparken; gateway olarak bir ara katman sunucusu kullanmaktadır. Bu ara katman sunucusunun ise mutlaka aşağıdaki işletim sistemlerinden birine sahip olması gerekmektedir.

  • Windows Server 2016
  • Windows Server version 1709
  • Windows 10
  • Windows Server 2019

Windows Admin Center kullanarak, uzaktan yönetebileceğiniz sunucu işletim sistemleri; Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 olmalıdır. Windows Admin Center sayesinde yalnızca ağınızdaki sunucuları değil, Hyper-V sunucularınızı, Azure platformunuzda bulunan sanal sunucularınızı ve Azure backup bileşenlerinizi bile kolaylıkla yönetebilirsiniz. WAC ile yönetim diğer araçlara göre oldukça kolaydır. Hyper-V konsoluna göre de daha özellikli bir yapıya sahiptir. Burada da mevcut Hyper-V cluster ortamınızı da kolaylıkla yönetebilirsiniz. Windows Admin Center ile değişiklik uygulanması işlemleri, işlemci, disk, depolama gibi birçok metriği grafiksel olarak ta izleme şansınız mevcuttur.

REFS Tekilleştirme (Deduplication)

Windows Server 2019 işletim sistemiyle birlikte gelen özelliklerden birisi de REFS tekilleştirmesidir. Bu özellik sayesinde blok seviyesinde tekilleştirme desteklenmektedir. Yani depolama alanı üzerinde tasarruf etmekten bahsediyoruz. Bu sayede Windows Server 2019 işletim sistemiyle birçok Software Defined Storage ve vSAN ürünlerinin yeteneklerini de desteklemektedir.

Bu sayede bir tekilleştirme planı yapabilir ve Task Schedule üzerinde otomatik bir görev oluşturulabilir. Ardından belirlemiş olduğunuz zamanda çalışacak ve REFS dosya sistemi kullanan diskte tekilleştirme işlemini yapacaktır. Disk alanında gerçekleşmiş olan tasarrufu Windows Admin Center üzerinden ya da Server Manager içerisinde kolaylıkla görebilirsiniz. Son olarak işlemi; Server Manager içerisinde volumes kısmında istediğiniz disk üzerine Configure Data Deduplication diyerek uygulayabilirsiniz.

Storage Spaces Direct

Hepinizin bildiği gibi artık depolama alt yapılarını yazılım tanımlı depolama mimarileri oluşturmaktadır. Windows Server ürünleri de hem yerel veri merkezlerinde hem de bulut platform mimarilerinde bu yapıyı oldukça geliştirmekte ve ayak uydurmaktadır. Tam da bu kısımda Windows Server 2019 işletim sisteminin yeni özelliği olan Storage Spaces Direct üzerinde yeni geliştirmeler yapılmıştır.

Windows Server 2019 işletim sisteminin yeni özelliği olan Storage Spaces Direct ile bundan böyle Cluster başına 4 peta byte depolama desteği gelmiştir. Bu özelliğe ek olarak yapılmış olan testlerde, özellikle sanallaştırma alt yapılarının en önemli değeri olan IoPs değerlerinin 13 milyonun üzerine çıktığı görülmüştür.

Shielded VM İyileştirmeleri

Bu özellik ilk olarak Windows Server 2016 işletim sistemi ile sanal sunucuların koruma zırhı olarak gelmiştir. Yani Hyper-V host üzerinde bulunan sanal sunucuların disklerinin çevrimdışı olarak kopyalanabilmesini, ağ üzerindeki saldırıları önlemesi ve kötü amaçlı yazılımlardan gelecek saldırıları önlemek için oluşturulmuş bir koruma mekanizmasıdır.

Shielded VM özelliğinin Windows Server 2019 ile geliştirilmiş özelliği ise; bu korumanın artık Linux sanal sunucularınız üzerinde de uygulanmasıdır. Bu durumda Host Guardian servisine ulaşamasa dahi sanal sunucularınız sorunsuz açılacaktır. Özellikle de şubeler arası konumlandırılmış yapılarda korumayı aktif etmek daha güvenli olacaktır.

Kripto Ağlar (Encrypted Networks)

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi veri merkezlerinin ağ alt yapılarını da yazılım tanımlı ağ mimarileri yapmaktadır. Windows Server işletim sistemleri üzerinde bulunan ağ servislerinin hem lokal veri merkezlerinde hem de bulut tabanlı yapılar, bu mimari üzerine kurulabilmektedir. Windows Server 2019 işletim sistemi ile gelen bu özellik sayesinde yani kriptolanmış ağlar ve alt ağlarıyla birlikte belirlemiş olduğunuz sanal sunucuları arasındaki ağ trafiğinin kriptolu şekilde gitmesi sağlanmaktadır.

Kriptolanmış olan bu ağlara fiziksel olarak erişim yapan saldırgan ya da kötü amaçlı yazılımlarla yapılan dinleme ve izleme gibi durumların tamamen önüne geçilmiş oluyor. Bu özellik bir kriptolama sertifikasıyla encryption özelliğinin true değere getirilmesi ile sağlanmaktadır.

Bu yazımda sizlere, Windows Server 2019 işletim sistemi üzerinde Hyper-V rolü ile gelen yenilikleri anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir