Windows Server 2016 Üzerinde Hyper-V Replica Nasıl Yapılandırılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Microsoft’un sanallaştırma teknolojisi olan Hyper-V üzerinde Replica işleminden bahsedeceğim. Hyper-V Replica özelliği, iç içe sanallaştırma anlamına gelmektedir. İç içe sanallaştırma özelliğinin tanımını yapmak gerekirse; sanallaştırılmış bir ortam içerisinde çalışmakta olan sanallaştırmayı ifade etmektedir. Hyper-V Replica özelliğini kullanabilmek için en az iki adet Hyper-V rolünün kurulu olduğu sunucu gerekmektedir.

Benim örneğimde; İstanbul ve Ankara arasında bir Hyper-V Replica işlemi gerçekleştireceğim. Burada birçok host bulunduğundan yapımızda Failover Cluster rolü de bulunmaktadır. Dolayısıyla normalde Hyper-V settings kısmından vermiş olduğunuz Replication Settings yetkisi burada farklı bir şekilde yapılmaktadır. Eğer ortamınızda Failover Cluster rolü yoksa; aşağıdaki ayarı aktif etmeniz gerekecektir.

Hyper-V Settings

Ancak Failover Cluster olduğundan üzerine bir rol kurmamız gerekecektir. Rolümüzün adı; Hyper-V Replica Broker olacaktır. Failover Cluster Manager üzerinde Roles kısmına sağ click Configure Role dedikten sonra aşağıdaki gibi bir pencere sizi karşılayacaktır.

Enable Replication Menüsü

Next dedikten sonra seçmek istediğiniz Role size sorulacaktır. Az önce bahsettiğimiz Hyper-V Replica Broker isimli rolü seçerek devam ediyoruz. Karşımıza kullanmak istediğimiz bir isim ve Replica rolü için bir adet IP adresi belirtmemiz isteniyor. Bunu da belirledikten sonra ileri diyerek kurulumu tamamlamış oluyoruz. Ben AnkaraReplica adı ile servisi aşağıdaki gibi kurdum.

Inbound Rules HTTP Listener

Ardından Failover Cluster ise onun üzerinde, yalnızca Hyper-V node varsa onun üzerinde Windows Firewall with Advanced Security menüsüne giriş yapılır. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi Inbound Rules içerisine girilir ve Hyper-V Replica HTTP Listener (TCP-in) isimli kural enable rule seçilerek aktif edilir. Bu işlemi powershell uygulamasını run as administrator ile çalıştırarak, Enable-netfirewallrule -displayname “Hyper-V Replica HTTP Listener (TCP-in)” yazıp enter diyerek te yapabilirsiniz.

Configure Role
Hyper-V Replica Broker Rolü

 

Şimdi de Hyper-V sunucularımızı Replica Server olarak aktif hale getirmemiz gerekiyor. En başta bunun hangi kısımdan olacağından bahsetmiştim. Biz Failover Cluster Manager üzerinde yaptığımız için bir role kurmuştuk. O rolün üzerinde sağ click Replication Settings seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıdaki şekilde aktif ediyoruz. Burada iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi 80 portundan HTTP üzerinden Kerberos ile, ikincisi ise 443 portundan sertifikalı doğrulama ile yapılmaktadır. Ben Kerberos yöntemi ile yapacağımdan onu işaretledim.

Replica Broker Role Status
Powershell Firewall Accept
Replication Settings
Replica Ayarları Yapılandırma

Şu anda konfigürasyonlarımız hazır durumdadır. İstanbul’daki sunucularımı Ankara’ya göndermek istediğim için, İstanbul’daki Hyper-V Failover Cluster Manager üzerinde bir sunucuma sağ click Enable Replication seçeneğine basabilirim. İlk olarak aşağıdaki pencere sizi karşılayacak.

Enable Replication

Hemen ardından Replica server hangisi ise onu seçmeniz istenecek. Benim AnkaraReplica olduğundan seçimimi yaparak devam ediyorum. Burada dikkat edilmesi gereken kısım, iki ayrı Hyper-V sunucusunun mutlaka görüşüyor olmaları gerekmektedir. Ve domain uzantısının mutlaka yazılması gerekmektedir. Aşağıdaki gibi görünecektir.

Ardından hangi yöntem ile göndereceğinizi belirtmelisiniz. Ben Kerberos kullanacağım için seçimimi aşağıdaki gibi yapıyorum.

Hemen ardından da Replikasyon yapılacak VHD’lerin seçilmesi istenecektir. Hemen o seçimlerimizi de yapıyor ve aşağıdaki gibi ilerliyoruz.

VHD Seçimi

Sıra geldi replikasyon frekansı ayarlama kısmına. Burada default olarak 3 adet seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler; 30 saniye, 5 dakika ve 15 dakika olarak gelmektedir. Bunlar sunucunuzun ne kadarda bir değişeni kontrol edip replike etmek istediğinizle alakalı seçimlerdir. Kesinlikle bant genişliğinize dikkat ederek belirlemeniz gerekmektedir. Ben 30 saniyede bir seçerek ilerlemeye aşağıda görüldüğü gibi devam ediyorum.

Burada ekstra kurtarma noktaları da oluştursun mu yoksa sadece en son kurtarma noktasını mı korusun sorularının seçimleri aşağıdaki gibi yapılmaktadır. Ben yalnızca en son kurtarma noktasını korumasını ayarladım.

Bu kısımda da İstanbul’dan Ankara lokasyonuna göndereceğimiz ilk kopyamızı nasıl gönderileceğini seçiyoruz. Ben ilk kopyayı göndermek için ağı kullanmak istiyorum. Eğer bant genişliği sorun olacak iki yer arasında bu işlemi uyguluyorsanız, ilk kopyanızın harici bir yere alınması çok daha iyi olacaktır. O zaman da aşağıdaki ikinci seçeneği kullanabilirsiniz.

Son olarak next diyoruz ve bir summary bilgisi görüyoruz. Tüm yaptığımız seçimleri görüntülüyor ve onaylıyoruz.

İşlemler sanal sunucunuzdaki diskin büyüklüğüne ve elbette ki network yapınıza ve hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu işlemler aşağıdaki şekilde % olarak sizlere görünecektir.

Daha detaylı bilgi için sanal sunucunuza sağ click Replication > View Replication Health seçeneğini işaretleyebilir. Ve aşağıdaki gibi ilerleme durumunu refresh ederek görebilirsiniz. Size kaç GB data kaldığını alt kısımda söyleyecektir.

View Replication Health

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra Replica yaptığınız lokasyonda sanal sunucunuz görüntülenecektir. Ve mevcut sunucu üzerindeki değişiklikler her 5 dakikada bir karşıya gönderilecektir. Son olarak replikasyon işlemini başlatmak için ve ve aktif etmek için aşağıdaki powershell komutlarını da kullanabilirsiniz.

Enable-VMReplication

Start-VMInitialReplication

Bu yazımda sizlere Microsoft’un sanallaştırma platformu olan Hyper-V üzerinde Hyper-V Replica işleminin nasıl yapılacağından bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir