Windows Server 2016 in-place Upgrade to Windows Server 2022

Windows Server 2016 in-place Upgrade to Windows Server 2022

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows Server 2016 in-place upgrade to Windows Server 2022 işleminden bahsedeceğim. Ayrıca Windows Server 2022 özelliklerinden ve upgrade path’lerini de sizlerle paylaşacağım. Windows Server 2016’dan Windows Server 2022 işletim sistemine yerinde yükseltme işlemini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Server 2016 in-place Upgrade to Windows Server 2022

İşlemlere başlamadan önce sunucunuz üzerinde Powershell run as administrator ile çalıştırarak aşağıdaki komutları giriniz. Dosyayı nereye yazdıracağınızı seçiniz. Herhangi bir bilgi kaybetmemeniz açısından bir yerde ip adresleri, ve sunucu bilgileri tutulmuş olsun.

Get-ComputerInfo -Property WindowsBuildLabEx,WindowsEditionID | Out-File -FilePath .\computerinfo.txt
systeminfo.exe | Out-File -FilePath systeminfo.txt
ipconfig /all | Out-File -FilePath ipconfig.txt

  1. Windows Server 2022 ISO dosyasını indirin ve bir DVD’ye yazdırın veya bir USB belleğe kopyalayın.
  2. Yükseltmek istediğiniz Windows Server 2016 sunucusunu yeniden başlatın ve BIOS/UEFI ayarlarından önyükleme sırasını değiştirerek DVD/USB medyasından başlamasını sağlayın.
  3. Windows kurulum ekranında, “Şimdi yükle” seçeneğini tıklayın ve lisans sözleşmesini kabul edin.
  4. “Hangi tür kurulum yapmak istiyorsunuz?” ekranında, “Yükseltme: Windows ayarlarını, kişisel dosyaları ve uygulamaları koru” seçeneğini seçin.
  5. Kurulum işlemi başlayacak ve bir süre devam edecektir. Bu süre zarfında sunucunuz birkaç kez yeniden başlayabilir. Kurulum tamamlandığında, Windows Server 2022 işletim sistemine yükseltilmiş olacaksınız.
Current Windows Server Version Upgrade to Window Server Supported
Windows Server 2016 Windows Server 2022 Yes
Windows Server 2016 Windows Server 2019 Yes

Overview of Windows Server upgrades

Not: In-place(yerinde yükseltme)işlemi yapmadan önce, sunucunuzun uyumluluğunu ve gereksinimlerini kontrol etmeniz, önemli verilerinizi yedeklemeniz ve sunucunuzda çalışan uygulamaların Windows Server 2022 ile uyumlu olup olmadığını doğrulamanız tavsiye edilir.

Yükseltme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, çünkü yükseltme süresi sunucunuzun donanım özelliklerine, internet bağlantısına, kurulum medyasının hızına ve sunucunuzda bulunan veri ve uygulama miktarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, yükseltme işlemi birkaç saat içinde tamamlanabilir.

Windows Server 2022 İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Bu sürüm, iş açısından kritik iş yüklerini çalıştırmak için gelişmiş güvenlik, performans ve hibrit bulut entegrasyonu sunar. Windows Server 2022’nin bazı önemli özellikleri şunlardır.

Güvenli çekirdekli sunucu

Sertifikalı donanımın genişletilmiş güvenlik özellikleri sayesinde, sunucular firmware saldırılarına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehditlere karşı korunur. Donanım güven kökü, BitLocker için TPM 2.0 şifreleme işlevleri sağlar. Sanallaştırma tabanlı güvenlik (VBS), kritik verilerin sanallaştırılmış ortamlarda depolanmasını ve izole edilmesini sağlar.

HTTPS ve SMB iyileştirmeleri

Varsayılan olarak TLS 1.3 protokolü ile gelir, bu da daha hızlı ve güvenli bir bağlantı sağlar. HTTPS üzerinden şifreli DNS desteği, DNS sorgularının gizliliğini artırır. SMB AES-256 şifreleme, dosya paylaşımı için daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar. SMB Doğrudan şifreleme uzantıları, RDMA ağları üzerinden veri aktarımını optimize eder. SMB KOBİ sıkıştırma desteği, veri aktarımını hızlandırır ve bant genişliğini azaltır.

Azure Arc

Bulut hizmetlerinin yönetimi için bir platformdur. Azure Arc ile Windows Server sunucularını Azure’dan yönetebilir, güvenliğini sağlayabilir ve idare edebilirsiniz. Azure Arc ayrıca, geleneksel Windows Server iş yüklerini çalıştırmak için Azure Stack HCI’yi yapı olarak kullanmanızı veya kapsayıcı tabanlı uygulamalarla modernleştirmek için Azure Stack HCI üzerinde Azure Kubernetes Service ve Windows Server’ı kullanmanızı sağlar.

Genişletilmiş Windows Yönetici Merkezi

Windows Server sunucularını yönetmek için bir web tabanlı araçtır. Windows Yönetici Merkezi ile sanal makineleri yönetebilir, gelişmiş olay görüntüleyiciyi kullanabilir ve Azure’a bağlanabilirsiniz. Windows Yönetici Merkezi ayrıca, Windows Kapsayıcı ve Docker görüntülerini yönetmek için yeni özellikler sunar.

Microsoft Edge

Windows Server 2022’nin varsayılan web tarayıcısıdır. Microsoft Edge, Chromium tabanlı bir tarayıcıdır ve modern web standartlarını, yüksek performansı ve güvenliği destekler. Microsoft Edge ayrıca, kurumsal uyumluluk modu, koleksiyonlar, dikey sekmeler gibi özellikler sunar.

Aşağıdaki link üzerinden Microsoft tarafında hazırlık sürecini okuyabilirsiniz.

Perform an in-place upgrade of Windows Server


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir