Windows 11 Yükleme Rehberi

Merhaba, bu yazımda sizlere 5 Ekim tarihinde resmi olarak yayınlanan Windows 11 yükleme rehberi konusundan bahsedeceğim. Windows 11 ISO dosyası Microsoft tarafından indirilmeye sunuldu. Öncelikle şunu berlitelim ki; Microsoft 5 Ekim tarihi için verdiği sözü tuttu.

Windows 11 güncellemesi ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Windows 10 işletim sistemi lisansına sahipseniz, Windows 11 işletim sistemi için ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmayacaktır. Temiz bir kurulum yapmak isteyenler için de Windows 11 ISO dosyası kolaylıkla indirilebilmekte ve yüklenebilmektedir.

Windows 11 yüklemenin ilk yolu güncelleştirmelerle OTA denilen yöntem ile yapılabilmektedir. Ancak yine de cihazınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını test etmek isterseniz bu linki kullanabilirsiniz. Bu health check sonrasında bilgisayarınızda sırası ile ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > Windows update bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.

Eğer Windows update kısmında güncelleştirme görünmüyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bilgisayarınız açıldıktan sonra yine aynı işlemleri uygulamanız gerekmektedir. En fazla 24 saat içerisinde güncelleme yüklemeniz için görünecektir.

Windows 11 işletim sistemini güncelleme kısmından beklemek istemeyenler için ISO dosyasını indirerek yükleme yapmaları gerekecektir. Bilgisayarınız üzerindeki verilerinizi yedekledikten sonra temiz, sıfır bir Windows 11 işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz.

Windows 11 Temiz Kurulum

Bilgisayarınıza temiz bir Windows 11 kurulumu yapmak istiyorsanız ilk olarak Windows 11 ISO dosyasını indirmeniz gerekecektir. Ardından USB 3.0 bağlantılı bir flash bellek kullanarak Rufus programı ile Windows 11 ISO dosyasını yazmak olacaktır.

Ardından flash bellek takılı bir şekilde bilgisayarınızı yeniden başlatmalı ve BIOS içerisine giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan boot options kısmını USB olarak değiştirmeli ve kaydederek çıkış yapmanız gerekmektedir. Bu işlem ile bilgisayarınız kendi hard disk üzerinden değil Windows 11 ISO dosyasını yazmış olduğunuz USB bellek üzerinden başlayacaktır.

Windows 11 kurulum adımları ilerlerken, Windows 10 işletim sisteminizin kurulu olduğu sürücüyü NTFS olarak biçimlendirmeniz gerekmektedir. Ardından bu sürücü komple silinecektir. Windows 11 işletim sistemini de biçimlendirmiş olduğunuz disk üzerine yazmanız gerekmektedir.

Windows 11 İçin Gereksinimler

Windows 11 işletim sistemi yüklemek için bilgisayarınızda 2 veya daha yüksek çekirdekli 1 GHz ya da daha hızlı bir işlemciye ihtiyacınız bulunmaktadır. En az 4 GB memory, en az 64 GB bir depolama alanı yani hard disk gerekmektedir. ) inçten daha büyük ve HD çözünürlüğe sahip olan yani en az 720p olması gerekmektedir. Ekran kartınızın DirectX 12 uyumlu olması gerekmektedir.

Bu yazımda sizlere 5 Ekim tarihinde resmi olarak yayınlanan Windows 11 yükleme rehberi konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir