Windows 11 22H2 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 11 22H2 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler konusundan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi yaklaşık 1 yıl önce Microsoft, Windows 11 işletim sistemini yayınlamıştı. Şimdi ise ilk büyük güncelleme paketi olan 22H2 güncellemesini getirdi. Şimdi sizler için Windows 11 22H2 versiyonu ile gelen yeniliklerden bahsedelim.

Microsoft’un kullanıcıları dinlediğini ve buna göre Windows 11 işletim sistemini özelleştirdiğini söylemek mümkün. İlk olarak başlat menüsündeki yeni özellikten bahsedebiliriz. Başlat menüsüne fare ile dilediğiniz uygulamanın kısayolunu sürükleyebilecek ve yeni klasör oluşturabileceksiniz. Bu klasöre bir isim de verebileceksiniz. Bu uygulamalara da yalnızca tüm uygulamalar kısmından erişebileceğiniz bilgisini unutmayın.

Başlat Menüsü ve Görev Yöneticisi

Başlat menüsü üzerindeki bir diğer yenilik ise önerilerin right click ile düzenlenebilir olması. İstediğiniz düzeni seçebilirsiniz. Ayrıca kapatma düğmesi ile giriş seçeneklerine gidebilmeniz mümkün. Aslında bu kısım Android kullanıcılarının dinamik kilitleme özelliğini kullanmasını sağlamaktadır. Özellik şunu sağlıyor. Akıllı telefonunuz, bilgisayarınızın bluetooth mesafesinden uzağa giderse ekran otomatik olarak kilitlenmektedir.

Dokunmatik ekranlı kullanıcılar için de başlat menüsünü yukarı doğru kaydırarak açabiliyorlar. Sekmelerin dosya gezginine gelme durumu yine sorunlu. Ancak 22H2 sürümüne geçtiyseniz bunu çözmenin bir yolu mevcut. Aşağıdaki adrese giriş yapabilir ve indirdiğiniz dosyayı bir klasöre çıkarabilirsiniz. Ardından komut istemini açarak “vivetool /enable /id:37634385” ve “vivetool /enable /id:36354489” çalıştırın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemlerin ardından dosya gezgininde üst bölümlerde, sekmeleri görebilirsiniz. Artı simgesine basarak da yeni sekmeler ekleyebilirsiniz. Sekmelere sağ tıklayınca da sekmeyi ya da tüm sekmeleri kapatmanızı sağlayacaktır. Ayrıca dosya gezgininin başlat menüsünde favoriler kısmı da bulunmaktadır. Burada sık kullanmış olduğunuz bir dosyaya tıklayarak favorilere ekle diyebilirsiniz. Microsoft, tam anlamıyla görünümü basitleştirmeye çalışmaktadır.

Windows 11 22H2 sürümü ile görev yöneticisinde karanlık modu da eklenmiş oldu. Windows 11 işletim sisteminde kısaltılmış içerik menüleri geliyordu. Sık kullanılan bazı fonksiyonlarında menülerden çıkartıldığı görülmüştü. 22H2 güncellemesi ile shift + right click seçeneğiyle içerik menüsüne ulaşabiliyorsunuz. Bu işlemi geri dönüşüm kutusu üzerinde de kullanmak mümkün. Diğer içerik menülerinde olduğu gibi yeni işlemde çalıştır diyebiliyorsunuz.

Bilgisayarınızda ctrl + shift + esc yaptığınız anda görev yöneticisinin detaylı görünüme erişebileceksiniz. Daha az detaylı görünüm artık kullanımda olmayacak. Ayrıca dilediğiniz işlemler için verimlilik modunu aktif edebilirsiniz. Bu sayede daha az öneme sahip uygulamaları verimli moda sokuyor ve daha az enerji harcaması sağlanıyor. Bunu yapmak için işlemler görünümünde uygulamaya sağ tıklamak ve verimlilik modunu aç demek yeterli olacaktır. Bunu yaptıktan sonra işlemin yanında yeşil yaprak sembolü görünecek ve enerji verimliliği modunda çalıştığını gösterecektir.

Görev Çubuğu, Ses Kontrolü, Altyazı ve Rahatsız Etme

Windows 11 işletim sisteminde pencereler arası geçiş yaptığımız Alt + Tab tuşları sırasında önizleme görselleri bulanık hale geliyordu. Artık bu görseller arkaplan okunabilir durumda olmuş. Artık dosyaları da sembollere sürükle yaparak programı çalıştırmanız mümkün hale gelmiş. Ayarlar > kişiselleştirme > görev çubuğu > görev çubuğu davranışları kısmından “görev çubuğunda yanıp sönen uygulamaları göster” seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bu özelliği devre dışı bıraktığınızda görev çubuğunda yanıp sönmeyecektir.

Eğer dinamik bir snap seçim ekranı istiyorsanız Windows 11 22H2 tam size göre demektir. Herhangi bir uygulamayı ekranın yukarısına sürüklediğinizde birkaç mod ile görüntüyü dilediğiniz şekilde izlemeniz mümkün hale geliyor.

22H2 ile ses kontrolü de değişti. Artık fare tekerleğini kullanarak ses kontrolününüzü değiştirebilirsiniz. Farenizi sağ altta bulunan ses kontrolü kısmına getiriyor ve ardından ses seviyesi çubuğunda tekerlek ile değişimi yapabileceksiniz.

22H2 sürümde dilerseniz, video, podcast, radyo programları gibi içeriklerde canlı altyazılar oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik şu an için sadece İngilizce ile sınırlı durumda. Canlı altyazıları oluşturabilmek için yapmanız gereken Ayarlar> erişilebilirlik> altyazılar kısmında canlı altyazı seçeneğini aktif edebilirsiniz. Ardından ekranın üst kısmında görünen çubukta indir seçeneğini görürsünüz. İndirdikten sonra oynatmış olduğunuz medya içeriğinin ilgili altyazıları gösterilir. Aşağıda bir Youtube videosu açarak test etmiş olduğumuz görüntüdür.

 

Windows 11 22H2 ile rahatsız etme modu eklenmiş oldu. Aktif hale getirmek için Ayarlar> sistem bildirimleri kısmına gidilir. Sağ alt taraftaki bildirim sembolüne sağ tıklanır ve bildirim seçenekleri içerisine girilir. Rahatsız etmeyi otomatik olarak aktif et seçeneği ile aktif edebilirsiniz.

Bu sayede mesai sonrasında ya da hafta sonları bildirim gelmemesini sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi isterseniz aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Rahatsız Etme Modu

Geldik son kısım olan Windows ayarları kısmı. Burada da bir sadelik yaratılmış. Yüklü uygulamalar kısmı bundan böyle uygulamalar menüsünde yer alacak. Uygulamalar ve özellikler kısmında bulunan diğer seçenekler ise uygulamalar için gelişmiş seçeneklere eklenmiş. Bu alana windows + X tuşu ile erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Windows media player legacy ismini almış. Windows terminal ise içerik menüsünde Terminal olarak kısaltılmış. Hesaplar kısmında ise Microsoft hesabınız yerine üye olunan ya da olunmayan Microsoft 365 hesabı gösterilmektedir. Aile ve diğer kullanıcılar bölümü ise aile olarak isimlendirilmiş. Bunun haricindekiler de diğer kullanıcılar menüsü altına yerleştirilmiş.

Son olarak Windows 10 işletim sisteminin de yeni bir özel güncelleme almayacağı düşünülmekte. Microsoft, 2021 yılının son günlerinden bu yana Windows 11 işletim sistemine yoğunlaşmış. Windows 10 üzerine de 22H2 güncellemesi geldi ancak buradaki kadar özellik barındırmamaktadır. bu yazımda sizlere Windows 11 22H2 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler konusundan detaylı bir şekilde bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir