Windows 10 Uçak Modu Nasıl Kapatılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 uçak modu nasıl kapatılır konusundan ve yöntemlerinden bahsedeceğim. Windows 10 işletim sistemi üzerinde bulunan uçak modu; Wi-Fi, Bluetooth ve GPS gibi bütün kablosuz iletişimleri devre dışı bırakmaktadır. Herhangi bir ağa bağlanmak istiyorsanız, uçak modunu kesinlikle devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Windows 10 işletim sistemi üzerinde bunun birkaç yolu bulunmaktadır. Gelin bu yöntemleri birlikte inceleyelim.

Bildirimler Menüsünden Uçak Modunu Kapatın

Windows 10 işletim sisteminiz üzerinde uçak modunu kapatmanın en hızlı yolu bildirim menüsü üzerinden ayar yapmaktır. Bildirimler menüsü üzerinde metin balonu simgesine aşağıda görüldüğü gibi tıklamanız gerekmektedir.Bu alanda genişlet diyerek tüm menüyü görmüş olacaksınız.Ardından uçak modu üzerinde kapalı duruma getirmek için tıklamalısınız. Eğer düğme açık gri şekilde görünüyorsa uçak modu kapalı anlamına gelmektedir.

Ayarlar İçinden Uçak Modunu Kapatın

Uçak modunu Windows 10 işletim sisteminiz üzerinde ayarlar menüsünden kapatmak isterseniz, Windows arama çubuğu kısmına uçak modu yazarak arama sonuçlarından uçak modunu aç veya kapat seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Uçak Modu Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma

Windows 10 işletim sistemi kullanıyor ve seyahat etmiyorsanız, yanlışlıkla açılmasını önlemek adına uçak modunu kalıcı bir şekilde devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu işlem bilgisayarınızda bir daha asla uçak modunu kullanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Ancak yukarıdaki seçenekleri kullanarak aktif hale getiremezsiniz. Uçak modunu yeniden aktif etmek isterseniz, komut çalıştırmanız gerekmektedir.

İlk olarak yapmanız gereken Windows arama çubuğuna cmd yazarak command prompt üzerine sağ click yönetici olarak çalıştır demeniz gerekmektedir.

Ardından aşağıdaki komutu yapıştırmalı ve enter demeniz gerekmektedir.

SC CONFIG RmSvc START= DISABLED

Değişikliğin gerçekleşmesi için Windows 10 kurulu olan bilgisayarınız yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Yeniden uçak modu seçeneğini aktif hale getirmek isterseniz, aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekmektedir. Diğer yöntemler il açmaya çalışırsanız ayarlar size pasif şekilde görünecektir.

SC CONFIG RmSvc START= AUTO

Bu komutu yeniden aktif ettiğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerek kalmayacaktır. Bu yazımda sizlere Windows 10 uçak modu nasıl kapatılır konusundan ve yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir