Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı, cd ve flash bellek olmadan nasıl sıfırlarız? Konusundan bahsedeceğim. Dilerseniz hemen başlayalım. Bazen bilgisayarımıza bazı uygulamalar kurarız. Bu uygulamalar bilgisayarımızı ağırlaştırabilir ve kullanılmaz hale getirebilir. Ya da bilgisayara artık yükle, kaldır yapmaktan temizlenme zamanı da gelmiş olabilir. Sonuç olarak, artık bu bilgisayar iflah olmaz diyorsanız, sıfırlama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bunun için ilk yapmamız gereken başlat> aç/ Kapa> yeniden başlat butonuna shift tuşu basılı şekilde tıklayacağız. Bilgisayarınız kapanıp siyah ekran gelene kadar shift tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir. Eğer işlemi doğru bir şekilde yaptıysanız, aşağıdaki menü karşınıza gelmiş olacaktır.Yukarıdaki menüden sorun gider kısmına giriş yapıyoruz. Burada da “Bu Bilgisayarı Sıfırla” ve “Gelişmiş Seçenekler” olarak iki kısım bizleri karşılıyor. Bu bilgisayarı sıfırla seçeneği ile devam ediyoruz.Bu kısımda da iki seçenek daha karşımıza çıkıyor. Biri dosyalarınızı bırakıp diğer tüm ayarlarınızı sıfırlıyor. Diğeri ise dosyalar dahil bilgisayarınızı ilk aldığınız haline döndürerek sıfırlıyor. Biz her şeyi kaldır seçeneği ile devam ediyoruz. Bir windows logosu görünecek ve lütfen bekleyin ekranından sonra aşağıdaki gibi bir pencere bizleri karşılayacaktır.Burada bulut indirme ve yerel yeniden yükleme olarak iki seçenek bulunuyor. Yerel olarak yapılan bilgisayarınızı üzerindeki Windows 10 işletim sisteminin ilk haline getirecektir. Bulut indirme seçeneği ise yaklaşık 5GB boyutuna sahip olan Windows 10 işletim sistemi ISO dosyasını da indirecek ve açıkçası bizlere zaman kaybettirecektir. Bundan dolayı yerel yeniden yükleme seçeneği ile devam edeceğiz.

Aşağıda görüldüğü gibi gerekli şeyler hazırlanıyor şeklinde uyarı çıkıyor ve yeniden kurulum başlamış oluyor.Hemen ardından bizi yine bir seçim yapmamızı isteyen bir ekran karşılayacaktır. Burada yalnızca dosyalarımı kaldır ya da sürücüyü tümüyle temizle seçeneğini belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sürücüyü tümüyle temizle seçeneğini işaretlerseniz bu işlem uzun sürecektir. Ben yalnızca dosyalarımı kaldır diyorum.
Aşağıda gelen uyarıda son olarak yapılacakları bize anlatıyor. Sıfırla diyerek devam ediyoruz.Bu bilgisayarın sıfırlandığı ile alakalı yükleme işlemi aşağıdaki gibi sürmektedir.

Windows’un yükleme işlemi, aşağıdaki gibi başlıyor ve birkaç defa yeniden başlayacağı uyarısı mevcut durumda.

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra ilk olarak bölge belirlememiz için aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.Ardından yine aşağıda görüldüğü gibi klavye ayarımızı seçip devam ediyoruz. Windows 10 lisans sözleşmesi aşağıdaki gibi karşımıza gelecektir.Kabul et dedikten sonra aşağıdaki seçenek bizleri karşılayacak. Kişisel kullanıma yönelik ayarlama seçimi ile devam ediyoruz.Aşağıdaki hesap ekleyelim kısmına dilerseniz, Hotmail.com uzantılı e-posta adresinizi yazıp ileri diyebilirsiniz. Ben soldaki çevrimdışı hesap kısmına tıklayıp devam ediyorum.

Bu bilgisayarı kim kullanacak kısmı aşağıdaki gibi bizleri karşılıyor. Burada bilgisayara logon olacak kullanıcı adını giriyoruz.

Hemen ardından şifremizi belirliyoruz. Hemen ardından şifreyi tekrar yazarak onaylıyoruz.

Son olarak hesabınızı unutmanız durumunda aşağıdaki gibi belirlemeniz gereken güvenlik soruları ve cevaplarını kendinize göre doldurmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki gibi cihazınızın gizlilik ayarlarını seçmemiz için bir ekran gelecektir. Buraya da kabul et diyerek devam ediyoruz.

Son ekranda Windows 10 işletim sistemimiz sıfırlanmış bir şekilde karşımıza gelecek ve işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı, cd ve flash bellek olmadan nasıl sıfırlarız? Konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir