Windows 10 Kilit Ekranı Olmadan Oturum Açma

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 kilit ekranı olmadan oturum açma işleminden bahsedeceğim. Windows 10 işletim sisteminizde bilgisayar başladıktan sonra kilit ekranı sizleri karşılamaktadır. Oturum açma pencereniz, bir kez ekrana tıkladıktan sonra görüntülenmektedir.

Dilerseniz Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda bu özelliği kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Windows 10 Home ya da Windows 10 Pro işletim sistemi kullanımınıza göre yapılacak yol değişmektedir. İkisini de sizler için belirteceğim.

İlk olarak Windows 10 Pro işletim sistemi için bu özelliğin nasıl kaldırılacağından bahsedeceğim. Bilgisayarınızda isterseniz başlat > çalıştır kısmına gidin. Dilerseniz de windows + R tuşu ile direkt olarak çalıştırı açabilirsiniz. Ardından bu alana gpedit.msc komutunu yazdıktan sonra enter tuşuna basarak onaylamalısınız.

Karşınıza yerel grup ilkesi düzenleyicisi aşağıdaki gibi açılacaktır.

Bu pencerede sırası ile Bilgisayar yapılandırması altında yönetim şablonlarına, buradan da kontrol paneli ve soldaki sütundan kişiselleştirme adımına giriş yapmanız gerekmektedir.

Kilit ekranını görüntüleme isimli seçeneği çift tıklamalısınız. Bu da size aynı isimde bir diyalog açacaktır. Burada yapmanız gereken de etkin seçeneğini işaretlemek ve ardından onaylamak için tamam tuşuna basmak olacaktır.

Windows 10 Home Kilit Ekranı Kaldırma

Bilgisayaranızda işletim sisteminiz Windows 10 Home ise özel bir sürüm olduğundan yerel grup ilkesi düzenlenememektedir. Bunun için çözümü kayıt defterinden halletmek zorunda kalıyoruz. Öncelikle yine windows + R tuşu ile çalıştıra gelmeniz gerekmektedir. Ardından regedit yazarak tamam demeniz gerekmektedir.

Karşınıza gelen ekranda kayıt defteri düzenleyicisi içerisine giriş sağlamış olacaksınız. Hemen ardından HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows anahtarı içerisine girmeniz gerekmektedir.

Sol menüdeki Windows sütununa sağ click diyerek, yeni anahtar seçmeli ve Kişiselleştirme (Personalisation) yazarak yeni oluşturulan anahtarı seçmeniz gerekmektedir.

Burada sağ tarafta bulunan boş kısımda sağ click DWORD eğeri (32-bit) seçeneğine tıklayın ve ismini NoLockScreen olarak değiştirin. Ardından bu değeri iki kez tıklayarak, 1 sayısını girmeniz gerekmektedir. Kaydetmek için de tamam demeniz yeterli olacaktır.

İşlemleriniz sonrasında Windows 10 işletim sistemi kurulu olan bilgisayarınız yeniden başladığında kilit ekranı atlanmış olacak. Ve direkt olarak oturum açma penceresi karşınıza gelecektir. Bu yazımda sizlere Windows 10 kilit ekranı olmadan oturum açma işleminden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir