Windows 10 Geçersiz Denemelerde Girişi Engelleme

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 geçersiz denemelerde girişi engelleme nasıl yapılır konusundan bahsedeceğim. Bazı durumlarda bilgisayarınızı şifreleyip kimsenin kullanmamasını isteyebilirsiniz. Ancak birisinin siz yokken şifreyi deneme ihtimaline karşı, geçersiz birkaç deneme sonrasında oturum açma işleminin devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz hemen anlatıma geçelim.

Windows 10 Pro işletim sistemi kurulu bilgisayarınızda bir kullanıcı hesabınız bulunmaktadır. Bu kullanıcı hesabını belirli bir sayıda geçersiz oturum açma girişimi olduktan sonra oturum açma işleminin devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarı yapmak için Windows 10 Home işletim sistemi üzerinde bulunmayan yerel grup ilke düzenleyicisi yani gpedit.msc üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcı hesabı ile ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Öncelikle arama kısmında grup politikası yazarak grup politikasını düzenle seçeneğini tıklamalısınız. Ya da başlat > çalıştır > gpedit.msc enter diyerek girebilirsiniz.

Buradan sırasıyla bilgisayar yapılandırması > windows ayarları > güvenlik ayarları > hesap politikaları kısmına ilerlemeniz gerekmektedir. Sol menüde bulunan hesap kilitleme politikasına tıklamanız gerekmektedir.

Sağ tarafta listelenmiş ayarlar içerisinden hesap kilitleme eşik değerine çift tıklamanız gerekmektedir. Burada kilitlenmenin gerçekleşmesini istediğiniz oturum açma denetim sayısını belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için de yerel güvenlik ayarı sekmesini kullanmanız gerekmektedir. Örnek olarak buraya 5 girebilirsiniz. Ardından gelen uyarıya da tamam demeniz yeterli olacaktır. Artık 5 kere oturum açma işlemi yanlış şifre ile denendiğinde, oturum açma işlemi devre dışı olacaktır.

Eğer bilgisayarınıza biri oturup 5 kere hatalı şifre girişi denerse kendisine hesap şu anda kilitlidir ve oturum açma için kullanılamaz şeklinde bir mesaj gelecektir. Kullanıcının hesap kilitleme süresi dolana kadar da beklenmesi gerekecektir. Kullanıcının hesap kilitleme süresini az önceki ekranda değiştirmeniz mümkündür. Bu default olarak yani Microsoft tarafından 30 dakika olarak ayarlıdır.

Bu yazımda sizlere Windows 10 geçersiz denemelerde girişi engelleme nasıl yapılır konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir