Windows 10 Başlat Menüsü Sorunu Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda Windows 10 işletim sistemi üzerinde sıkça rastlanan bir sorun olan başlat menüsü hatasının nasıl çözüleceğini anlatacağım. Başlat menüsünün açılmama sorunu oldukça can sıkıcı bir durum olmuştur. Birkaç adımda bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Dilerseniz, hemen başlat menüsü sorununun nasıl çözüleceğine geçelim.

İlk olarak görev yöneticisini açmalısınız. Ardından dosyadan yeni görev çalıştır demelisiniz. Buraya powershell yazarak çalıştırmalısınız. Powershell’i çalıştırırken de yönetici ayrıcalıklı olarak çalıştır kısmını mutlaka işaretlemelisiniz. Karşınıza açılan Powershell penceresine sfc /scannow yazarak enter demelisiniz. Bu işlem duruma göre biraz zaman alabilmektedir. Burada üç ayrı hatadan biri karşınıza gelecektir.

Bunlar sırası ile;

  • Windows herhangi bir sorun bulamadı,
  • Windows bozuk dosyalar buldu,
  • Windows bozuk dosyaları buldu ancak sorunu düzeltemedi, olarak karşınıza gelecektir.

Böyle bir durumda yapmanız gereken yeniden Powershell penceresi içerisinde DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu çalıştırmalısınız. Bu komut ile birlikte bozuk olan dosya windows güncelleme servisi içerisinde indirilecektir. Eğer problem çözülmezse aşağıdaki adımı denemeye devam etmelisiniz.

Windows Uygulamalarını Yeniden Yüklemek

İkinci önereceğim seçenek bütün windows uygulamalarının yeniden yüklenmesidir. Öncelikle bir hatırlatma yapmakta fayda var. İşlem öncesinde uygulama ve dosyalarınızı lütfen yedekleyiniz. Öncelikle administrator olarak Powershell uygulamasını başlatıyoruz. Ardından aşağıdaki kodu Powershell penceresine yapıştırarak enter demelisiniz.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

Yaptığımız bu işlemin ardından Windows 10 işletim sistemimizde başlat menüsünün doğru bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu sırada Powershell penceresinde karşınıza kırmızı şekilde uyarılar gelebilir. Onlara aldırış etmeden bekleyin, bilgisayarınız kendi kendine yeniden başlayacaktır. Sorun yine devam ederse, yine Powershell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Get-appxpackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

Yeni Bir Hesap Oluşturarak Oturum Açmayı Deneyin

Windows 10 işletim sisteminizde başlat menüsü yine açılmıyorsa, aşağıdaki işlemi denemeye devam edebilirsiniz. Bu yöntemde de bilgisayarınıza yeni bir kullanıcı hesabı yaratıyor olacaksınız. Bu işlemimizi de yine Powershell uygulamasını run as administrator ile açarak gerçekleştirmeliyiz. Pencerede aşağıda vermiş olduğum büyük küçük uyumuna dikkat ederek yeni bir kullanıcı oluşturmalısınız.

KullanıcıAdınız YeniŞifreniz /add

Artık bilgisayarınıza yeni bir kullanıcı hesabı tanımlamış oldunuz. Şimdi oluşturduğunuz kullanıcı ile giriş yapmalısınız. Sorun düzeldiyse, eski dosyalarınızı bu kullanıcı hesabına aktarabilirisniz.

Windows’u Yenilemek

Eğer yukarıdaki bütün bu işlemleri uyguladınız ancak windows 10 işletim sisteminizdeki başlat menüsü yine görünmüyor ise Windows’unuzu tamamen yenilemeniz gerekecektir. Bunun için yapmanız gereken başlat > kurtarma > gelişmiş başlangıç > şimdi yeniden başlat seçeneği ile ilerlemelisiniz. Windows’unuz yeniden başlarken sorun gider ekranı sizi karşılayacaktır. Siz bilgisayarınızı sıfırlayın seçeneği ile devam etmelisiniz. Dosyalarınıza bir şey olmamasını istiyorsanız, verileri tut seçeneğini işaretleyerek devam etmelisiniz. İşlem tamamlandığında başlat menüsü açılmama sorununuz giderilmiş olacaktır.

Bu yazımda Windows 10 işletim sistemi üzerinde başlat menüsünün açılmama sorununun nasıl çözüleceğinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir