vSphere 6.7 Lockdown Mode Nedir? Nasıl Uygulanır?

Merhaba, bugünkü yazımda vSphere 6.7 Lockdown Mode Nedir? Nasıl Uygulanır? Konusundan bahsedeceğim. Şirketlerimizde kullanmakta olduğumuz sanallaştırma platformu Vmware ürünü üzerinde 6.7 versiyonunda bulunan Lockdown Mod özelliğini anlatacağım. Peki nedir bu Lockdown mode?

Lockdown modunun kullanımı ile Vmware 6.7 üzerinde bulunan hostlarınızın erişimlerini sınırlayabilirsiniz. Böylece hostlarınızın güvenlik seviyelerini de arttırmış olursunuz. Lockdown modunu aktif ettikten sona PowerCLI komutları ile ya da Vsphere istemcisi ile hostunuz üzerine erişim sağlayamazsınız. Lockdown modunu aktif ettiyseniz hostunuz üzerine sadece Vcenter üzerinden veya DCUI yani Direct Console User Interface şeklinde erişebilirsiniz.

Peki Lockdown modunu nasıl aktif ederiz?

Öncelikle yapmamız gereken elbette ki Vspehere Client 6.7 ortamımıza login olmaktır.

Lockdown mod özelliğini aktif etmek istediğimiz esx hostumuz üzerine geliyoruz. Ardından sağ tarafta bulunan configure menüsü içerisine giriş yapıyoruz. Sırası ile System içerisine oradan Security Profile ve Edit seçeneğini tıklıyoruz. Bu alanda Lockdown Mode menüsü karşınıza gelmiş olacaktır.

Lockdown mod içerisinde 3 adet seçenek sizi karşılıyor olacak. Bu seçeneklerin ne anlama geldiğini de hemen açıklayalım. Karşınıza gelecek olan 3 menüyü açıklamaları ile aşağıda belirtiyorum;

Disabled: Bu seçenek adından da anlaşılacağı gibi Lockdown Mod’un kapalı olduğunu göstermektedir.

Normal Mode: Bu modu aktif ettiğimiz zaman ESX hostumuz üzerine sadece SSH ya da Vcenter üzerinden bağlantı sağlayabiliriz. Eğer yönetici haklarına sahip olan bir kullanıcı var ise; onun yardımı ile Direct Console User Interface ile giriş sağlayabilirsiniz.

Strict Mode: Bu mod aktif edildiğinde, ESX hostumuza yalnızca Vcenter sunucumuz üzerinden erişim sağlanabilecektir. Yani Direct Console User Interface devre dışı kalmış olacaktır.

Lockdown Mode içerisinde bir de Exception Users sekmesi bulunmaktadır. Bu kısımda ise ayrıcalık vermek istediğiniz kullanıcıları ekleyebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

VMware tarafında Lockdown incelemek isterseniz aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Enabling or disabling Lockdown mode on an ESXi host

Bu yazımda sizlere vSphere 6.7 Lockdown Mode Nedir? Nasıl Uygulanır? Konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir