VMware Vcenter Update Error No Such File or Directory

Merhaba, bu yazımda sizlere Vmware Vcenter update etmeye çalıştığınızda karşınıza çıkan VMware Vcenter Update Error No Such File or Directory hatasından ve çözümünden bahsedeceğim. Öncelikle mevcut Vcenter Appliance sunucunuzu ve ESX hostlarınızı güncellemeleri ve gereklilikleri takip ederek her zaman güncel tutmanız gerektiğini söylemek gerekir.

Vcenter Server Appliance sunucunuzu update etmek için yapmanız gereken; https://vcenteripadress:5480 web arayüzüne girmek ve root user hesabı ile login olmaktır. Ardından sol menüde bulunan update sekmesine gelinmelidir. Check updates kısmında sorgulama yaptıktan sonra karşınıza VMware Vcenter Update Error No Such File or Directory hatasını alabilirsiniz.

VCSA Update Error Solution

Böyle bir durumda daha önceden yapılmış ya da yarıda kalmış bir update sebep olabilmektedir. Bunu çözmek için de ilgili dosyamız update_state_config dosyasıdır. Bunun için ilk yazmamız gereken komut update kısmının durumunu görmek için cat /etc/applmgmt/appliance/software_update_state.conf olmalıdır. Çıktısı aşağıdaki gibidir.

Ardından mevcut yarıda kalan update kısmını temizlemek adına mv /etc/applmgmt/appliance/software_update_state.conf etc/applmgmt/appliance/software_update_state.conf.backup komutu kullanabilirsiniz. Bu da son backup alımını sağlayacak ve aslında dosyanın yerini değiştirmiş olacaktır.

Bu işlemin ardından dosyalarımızı görüntülemek adına ls -l /etc/applmgmt/appliance/ komutunu kullanarak aşağıdaki çıktıyı görebilirsiniz.

İşlem aslında şu an düzeldi. Ancak bunun için appliance management servisini durdurup, yeniden başlatmak gerekecek. Bunun için öncelikle service-control –stop applmgmt komutunu kullanarak, aşağıdaki çıktıyı görmelisiniz.

Sonrasında da service-control –start applmgmt komutunu kullanarak aşağıdaki çıktıyı almanız gerekmektedir.

İşlemler tamamlandı. Şimdi yeniden Vcenter Appliance Management kısmına https://vcenteripadress:5480 içerisine giriş yapıyoruz. Ardından yine sol menü üzerinden update menüsüne giriş sağlıyoruz. Yeniden check updates cdrom+url dediğimizde mevcut tüm versiyon update’lerinin görüntüleneceğini kontrol edebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Vmware Vcenter update etmeye çalıştığınızda karşınıza çıkan VMware Vcenter Update Error No Such File or Directory hatasından ve çözümünden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir