Vmware “System logs on host are stored on non-persistent storage” Hatası

Merhaba, bu yazımda Vmware üzerine herhangi bir host eklediğinizde karşılaşabileceğiniz “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası ve nasıl çözüleceğinden bahsedeceğim. Vcenter içerisine yeni bir fiziksel host kurup, host ekleme işlemi yaptığımızı düşünelim. Fakat fiziksel hostu eklediğiniz sırada fiber, local disk veya Vsan ile değil işletim sistemini SD kart ile okutarak kurduğunuz zaman size mutlaka uyarı verecektir. Bu uyarı da “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası olacaktır. Çıkan uyarının görüntüsü aşağıdadır.

Genellikle sistem yöneticileri ve IT çalışanları yönettikleri Vmware platformları üzerinde herhangi bir ünlem işareti ya da vs. uyarı görmek istemezler. Dolayısıyla bu uyarıdan da kurtulmak isteyeceğiz. Şimdi gelelim bu sorunun nasıl giderileceğine. Öncelikle uyarı almış olduğunuz hostunuz üzerinde Configure tabına geliyoruz. Hemen sonrasında aşağıda görüldüğü gibi  Advanced System Settings sekmesine giriş yapmanız gerekecektir.

System logs on host are stored on non-persistent storage Çözümü

Eğer isterseniz; bir usb diski hostunuz üzerinde DataStore olarak ta gösterebilirsiniz. Ancak farklı bir şekilde de bu uyarıdan kurtulmanız mümkündür. Hostun bulunduğu cluster içerisinde DataStore olduğuna göre yeni bir klasör oluşturmalısınız. DataStore üzerinde Log adında bir klasör açalım. Şimdi de klasör path ’inin host üzerinde belirtilmesi için DataStore içinde oluşturuyoruz. Yazdığınız path aşağıdaki gibi olmalıdır.

[Datastore] /Klasörismi

Hepsinden önce almış olduğunuz bu uyarının sebebini açıklayalım. SD card ya da USB üzerine kurulum yaptığınız için, cihaz datastore’unun da olmaması sebebiyle logunu bir yere yazılması gerektiği söylenmektedir. Vmware içerisindeki fiziksel host, default olarak log dosyalarını kendi DataStore ‘unda tutmaktadır. Çıkan uyarı aslında bize logları yazacağı yeri belirtmemizi söylemektedir.

Advanced System Settings kısmından işlemimize devam edeceğiz. Edit seçeneği içerisine giriş yapılır. Burada Syslog.global.logDir değerini bulmanız gerekmektedir..

Bu değeri bulduktan sonra karşısındaki Value değeri içerisine [Datastore] /Klasörismi şeklinde açmış olduğunuz klasör yolunu belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemi onayladıktan sonra sorun düzelecektir. Düzelmemiş olursa fiziksel hostu yeniden başlatmanız gerekecektir.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası ve nasıl giderileceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir