VMware Shared Disk Kullanımı

Merhaba, bu yazıda VMware Shared Disk Kullanımı konusuna cevap vermeye çalışacağım. Shared disk, birden fazla sanal makinenin aynı fiziksel diski paylaşmasına olanak sağlayan bir özelliktir. Bu sayede, sanal makineler arasında veri alışverişi yapmak veya kümeleme gibi senaryoları gerçekleştirmek mümkün olur.

Shared disk kullanmak için öncelikle vmware üzerinde iki adet sanal makine oluşturmanız gerekiyor. Bu sanal makinelerin işletim sistemi ve konfigürasyonu sizin ihtiyacınıza göre değişebilir.

İki sanal makineyi oluşturduktan sonra, shared disk olarak kullanmak istediğiniz bir fiziksel diski vmware’e tanıtmanız lazım. Bunun için vmware’in ayarlar menüsünden “Add Hardware” seçeneğini seçin ve “Hard Disk” tipini belirleyin. Ardından “Use a physical disk” seçeneğini işaretleyin ve shared disk olarak kullanmak istediğiniz diski listeden seçin. Diskin boyutunu ve modunu (IDE veya SCSI) belirledikten sonra “Finish” butonuna basın.

Eski yazımda da multi writer diskin nasıl yapılacağını anlattım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Vmware 7.0 Update 1 Üzerinde Multi Writer Disk Ekleme

Bu işlemi yaptığınızda, shared disk olarak kullanacağınız fiziksel diskin bir kopyası vmware’in klasörüne kaydedilir. Bu dosyayı iki sanal makine arasında paylaştırmanız gerekiyor. Bunun için dosyanın bulunduğu klasöre gidin ve dosyanın üzerine sağ tıklayarak “Properties” seçeneğini açın. “Sharing” sekmesinden “Advanced Sharing” butonuna tıklayın ve “Share this folder” seçeneğini işaretleyin. Bir paylaşım adı belirleyin ve “Permissions” butonuna tıklayarak iki sanal makinenin de erişebileceği bir yetkilendirme ayarı yapın.

İki VM Arasında Ekleme

Artık shared disk’i iki sanal makineye de ekleyebilirsiniz. Bunun için her iki sanal makinenin de ayarlar menüsünden “Add Hardware” seçeneğini seçin ve “Hard Disk” tipini belirleyin. Ardından “Use an existing virtual disk” seçeneğini işaretleyin ve paylaştırdığınız fiziksel diskin kopyasının yolunu gösterin. Diskin boyutunu ve modunu (IDE veya SCSI) belirledikten sonra “Finish” butonuna basın.

Bu işlemleri tamamladığınızda, iki sanal makineniz de shared disk’i görmeye başlayacaktır. Ancak shared disk’i kullanabilmek için son bir adım daha var: disk yönetimi. Her iki sanal makinede de disk yönetimi aracını açın ve shared disk’i görüntüleyin. Eğer diskin durumu “Offline” ise, üzerine sağ tıklayarak “Online” yapın. Eğer diskin durumu “Unallocated” ise, üzerine sağ tıklayarak “New Simple Volume” seçeneğini seçin ve diski biçimlendirin.

Bu adımları tamamladığınızda, shared disk’i iki sanal makineniz arasında kullanmaya başlayabilirsiniz. Shared disk’in avantajlarından biri de eğer bir sanal makine çökerse, diğer sanal makine shared disk’e erişmeye devam edebilir.

VMware Shared Disk Kullanımı

VMware shared disk kullanımı, Multi-Writer VMDK adı verilen bir özellik ile mümkündür. Bu özellik, birden fazla sanal makinenin aynı anda aynı vmdk dosyasına okuma ve yazma erişimi sağlar.

VMware shared disk kullanımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Ortak disk kaynağı olarak kullanmak istediğiniz vmdk dosyasını oluşturun veya varolan bir vmdk dosyasını seçin. Bu dosya, paylaşılan bir VMFS (datastore) veya SAN/iSCSI/vSAN depolama üzerinde bulunmalıdır.

Ortak disk kaynağına erişecek sanal makineleri oluşturun veya varolan sanal makineleri seçin. Bu sanal makinelerin aynı ESXi hostu üzerinde veya farklı ESXi hostları üzerinde bulunması önemli değildir.

  • Sanal makinelerden birini seçin ve VM> Settings menüsünden ayarlarını açın.
  • Options sekmesinden Shared Folders seçeneğini seçin ve bir klasör paylaşım seçeneği belirleyin.
  • Add butonuna tıklayarak bir paylaşılan klasör ekleyin ve host sistemindeki paylaşmak istediğiniz dizinin yolunu girin veya gözatın.
  • Diğer sanal makineler için de aynı işlemi tekrarlayın ve aynı paylaşılan klasörü ekleyin.
  • Sanal makinelerden birine yeni bir Paravirtual SCSI controller ekleyin ve SCSI bus sharing seçeneğini “physical” olarak değiştirin.
  • Paylaşılan vmdk dosyasını bu controller’a bağlayın ve Disk Mode seçeneğini Independent- Persistent olarak ayarlayın.
  • Diğer sanal makineler için de aynı işlemi tekrarlayın ve paylaşılan vmdk dosyasını Existing Hard Disk seçeneği ile ekleyin. Disk SCSI ID’lerinin aynı olduğundan emin olun.
  • Sanal makineleri açın ve Windows işletim sisteminde disk yönetimi aracını kullanarak paylaşılan diski görüntüleyin, başlatın ve biçimlendirin.

Konuyu detaylı incelemek isterseniz, VMware forumdaki aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Multi Writer Disk

Bu şekilde VMware shared disk kullanımını tamamlamış olursunuz. Artık kümeleme uygulamanız için ortak bir disk kaynağına sahipsiniz. Bu yazıda VMware Shared Disk Kullanımı konusuna cevap vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir