VMware ESXi USB Sorunu Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere VMware ESXi USB Sorunu Nasıl Giderilir? sorusunun cevabından bahsedeceğim. Öncelikle bu sorun genelde karşınıza sıklıkla çıkabilmektedir. Siz virtual machine üzerine power on durumdayken usb diskinizi bağladıktan sonra, çalıştığınız sırada usb disconnect duruma gelmektedir.

Sonuçta bu işle uğraşıyoruz ve çok sık olmasa da virtual machine üzerine usb disk bağlama ihtiyacı duyuyoruz. Hatta son zamanlarda e-imza gibi uygulamalar için mutlaka usb diskin sunucuya bağlı olması gerekmektedir. Dolayısıyla siz imza uygulamasını çalıştırdığınız sırada, usb disconnect halinde oldukça can sıkıcı durumlar oluşabilmektedir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapılması gerektiğine geçelim.

Öncelikle sorunu iki şekilde giderebilirsiniz. İlk seçenek; sunucuya SSH ile bağlanarak, vmx config dosyasını editleyerek düzeltebilirsiniz. İkinci kısım ise Vcenter içerisinden virtual machine ayarlarından düzenleyebilirsiniz. Görmeniz açısından, ikinci yöntem yani Vcenter üzerinden GUI ile resimli bir şekilde anlatacağım.

Şimdi yapmanız gereken, USB diskinizi göstermek istediğiniz sunucu üzerinde sağ click edit settings sekmesine giriş yapmalısınız.

Hemen ardından Vm Options sekmesine giriş yapılır. Listedeki menüler içerisinden Advanced tabı içerisine giriş yapılır.

Bu küçük pencereyi en alta çektiğinizde, edit configuration seçeneğini göreceksiniz. Buraya giriş yapalım.

Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle USB disk bağlamak istediğiniz virtual machine power off duruma getirmelisiniz. Yoksa parametre ekleyemezsiniz. Kapalı duruma getirdiğinizi varsayarak devam ediyorum. Add configuration params sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen pencereye usb.generic.allowCCID parametresini yazıyoruz, Value kısmına da TRUE ekliyoruz.

Bu işlemi uyguladıktan sonra virtual machine aktif hale getirebilirsiniz. Ardından USB disk bağlantısı yaptığınızda disconnect olmadığını göreceksiniz.

Bu yazımda sizlere ESXi hostunuz üzerinde bulunan virtual machine içerisine USB disk bağladığınızda alınan hatanın nasıl çözüleceğini anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir