Vmware Distributed Switch Nasıl Oluşturulur?

Merhaba, bu yazımda Vmware sanallaştırma platformu üzerinde Distributed Switch nasıl oluşturulacağını anlatacağım. Distributed Switch oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey elbette Vcenter yani Vsphere Web Client içerisine giriş yapmak olacaktır. Hemen ardından Datacenter üzerine sağ click diyerek, Distributed Switch> New Distributed Switch seçeneğine giriş yapmalısınız.

Bu kısımda oluşturmak istediğiniz Distributed Switch için bir isim belirliyorsunuz. Sizin için kolay olması açısından sonradan hatırlayacağınız bir isim vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Genelde DMZ networkü içinse DMZ, Local Network için LAN ismi ile verilmektedir.

En önemli noktalardan birsi de bu kısımdır. Çünkü bu kısımda doğru switch versiyonunu seçmeniz gerekecektir. İleride sorunlar yaşamamanız için bu çok önemli bir noktadır. Hostlarınız hangi versiyona sahipse ona göre seçim yapılmalıdır. Burada ufak ta bir not ekleyelim; hostlarınızı her daim son ve güncel bir versiyonda kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte Vmware altyapınız içerisinde versiyonları karışık hostlarınız var ise, (hem 6.0 hem de 6.5 vs..) en düşük versiyon seçeneği ile devam etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hostlarınız arasında Vmotion işlemi yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

Distributed Switch Oluşturma

Distributed Switch yaratırken diğer önemli kısım da uplink seçimleriniz olacaktır. Aslında bu kısımda Virtual Switch için hostun üzerinde fiziksel olarak kullanacağı port sayısını belirtmeniz gerekmektedir. Bu ayarı yaparken yapınızın ilerde nasıl bir hale geleceğini planlayarak yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu ayarı yaparken fiziksel portlarınızı göz önünde bulundurarak ayarlamanız gerekmektedir. Eğer sadece 2 portunuz bile bulunuyor ise; yine de en az 4 port yani default gelen hali ile devam edebilirsiniz.

Bu kısımda da yapmış olduğunuz ayarların özet bir kısmını görmüş olacaksınız. Dolayısıyla son bir kez yaptığınız ayarları gözden geçirerek, finish seçeneği ile Vmware Distributed Switch mimarisini oluşturabilirsiniz. Eğer mevcut bir Vlan eklemek isterseniz, oluşturmuş olduğunuz Distributed switch üzerinde yeni bir Distributed port group seçeneğine gelmeli ve New distributed port group demelisiniz. Ardından mevcut Vlan ID bilginizi girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde Distributed Switch nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir