VMWare 6.5 Virtual Appliance Disk Arttırımı Nasıl Yapılır?

VMWare 6.5 Virtual Appliance Disk Arttırımı Nasıl Yapılır? Günümüzde hemen hemen birçok şirket sanallaştırma platformlarını oldukça yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Bu sistemler fiziksel yer tasarrufu sağlamaktadır. Bunun yanında da oldukça stabil çalışmaktadır. En çok kullanılan sanallaştırma ortamlarından birisi de VMWare olarak bilinmektedir.

Bu yazımızda sizlere kısaca VMWare 6.5 sürümü üzerinde bulunan bir sanal sunucunuzun diskini nasıl arttıracağımız ya da düşüreceğimizi anlatacağız. Sanallaştırma platformları üzerinde bulunan makinelerinizin disklerinin dolup dolmadığını makinelerinize bağlanmadan da fark edebilirsiniz. Ancak bir makineye remote desktop yaptınız ve disk boyutunun dolmak üzere olduğunu gördünüz. Bu durumda aşağıdaki adımları uygulayarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Böyle bir durumda öncelikle VMWare ortamınıza web üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Ardından VMWare üzerinde yetkili olan kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş sağlıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra sunucularınızın olduğu “Hosts and Cluster” menüsü içerisine giriş yapmalısınız.

Sanal sunucunun üzerinde yapmak istediğimiz işlem disk arttırımı, network kartı eklemek, disk eklemek, CPU veya RAM arttırımı yapmak ise sunucumuza sağ click diyerek “Edit Settings” menüsüne giriş yapmalısınız.

Bu menü içerisine giriş yaptıktan sonra var olan bir hard disk üzerinde arttırım yapacaksak, maximum size bakılarak dilediğiniz bir arttırımda bulunabilirsiniz. Eğer yeni bir disk ekleyecekseniz en alt kısımdan “Add New Device” diyerek hard disk seçilir. Ve add butonuna basılır. Yeni bir size belirlenir.

İşlem VMWare üzerinde bu kadardır. Ancak sunucuya giderek diskin makine üzerinde görülmesi için disk management kısmına girilir. Ve disk arttırımı yapıldıysa, extend volume denilir. Yeni bir disk eklenmiş ise online disk yapılır ve disk kurularak eklenmiş olur. Bilgisayarım altında böylece görülmesi sağlanır.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir