Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur?

Bu yazımızda sizler için oldukça sık kullanmakta olduğumuz Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur? işlemini anlatacağız. Şöyle ki; Vcenter ortamı içerisinde 2 farklı switch yapısı kullanabilirsiniz. Bunlardan birincisi distributed switch, diğeri ise standart switch türleridir. İki switch yapısını da sanal sunucularımız üzerinde kullanmamız mümkündür. Fakat mimari olarak yapıları birbirinden farklıdır. Distributed Switch ile Traffic Shaping, VM port blocking, private vlan, load based teaming, netflow, port mirroring işlemlerini yapabiliyorsunuz. Ancak standart switch üzerinde bu işlemleri yapamazsınız.

Dilerseniz, virtual switch nasıl oluşturulur, bir de onlara bakalım. İlk olarak elbette Vcenter sunucusuna web arayüzü ile giriş sağlamalıyız. Vcenter sunucunuz domainde ise domain admin ile değilse yönetmiş olduğunuz kullanıcı hesabınız ile bağlanmalısınız.

Virtual Switch Oluşturma İşlemi

Ardından standart switch oluşturma işlemine başlayabilirsiniz. Sol tarafta bulunan esx hostlarınızdan birine tıklamalısınız. Ardından Configure > Networking > Virtual Swithes > Add Networking kısmına gelmelisiniz.

NOT: Eğer standart switch ekleyecekseniz mutlaka işlemi her host üzerinde yapmalısınız. Distributed Switch kullanacaksanız Vcenter üzerinde yaratmanız yeterli olacaktır.

Örnek olması açısından standart switch oluşturacağız. Mevcuttaki sanal makinelerimiz için oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle Virtual Machine Port Group of a Standart Switch seçeneği ile devam etmeliyiz.

Oluşturacağınız standart switch var olan üzerinden gidebileceğiniz gibi bir grup ta oluşturabilirsiniz. Sonrasında da buraya bağlama yapabilirsiniz. Biz default olarak devam edeceğiz.

Şimdi de standart switchiniz için bir isim belirlemelisiniz. Eğer birden fazla Vlanınız varsa, vlan numarasını isim olarak girmeniz tercih edilen bir yöntemdir. İsim kısmı sizin anlayacağınız şekilde yapmanız en uygun olandır.

NOT: Oluşturduğunuz virtual switch üzerinde belirlemiş olduğunuz vlan, sunucuların bağlı olduğu switch üzerinde trunk modda değilse kesinlikle çalışmayacaktır.

İlgili ayarları yaptığınızda standart switchiniz o host üzerinde oluşmuş olacaktır. Bundan sonra esx hostunuz üzerindeki dilediğiniz sanal sunucuyu oluşturduğunuz standart switch üzerine bağlayabilirsiniz.

Bu yazımda Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir