vCenter No Healthy Upstream Hatası

vCenter No Healthy Upstream Hatası

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter No Healthy Upstream Hatası konusundan bahsedeceğim. Öncelikle bu hatayı gördüğünüzde sebepler aşağıdakilerden biri olabilir. vCenter login yapamadığınız için SSH yaparak bazı kontroller yapmanız gerekecektir.

No Healthy Upstream

No healthy upstream hatası, genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir:

  • Sertifika Sorunları: Hata, süresi dolmuş sertifikalar nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu durumda, STS servisini başlatmak ve sertifikaları yenilemek gerekebilir.
  • Yeterli Depolama Alanı ve Kaynakların Kontrolü: vCenter’ın çalıştığı datastore’da yeterli depolama alanının olup olmadığını ve sunucuda yeterli CPU ve bellek kaynaklarının bulunup bulunmadığını kontrol etmek önemlidir.
  • Yazılım Hatası: “No healthy upstream” hatası, yazılım hatası olarak da ortaya çıkabilir, özellikle vCenter Server’ı yükseltme veya kurulum sırasında.

Bu adımları izleyerek sorunu gidermeye çalışın. Genellikle bu sorun sertifika süresinin bitmesinden kaynaklanmaktadır. Sertifika değişimini yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Öncelikle vCenter sunucunuza (VCSA) SSH yapmalısınız. Tüm sertifikalarınızı görüntülemek için aşağüıdaki komutu kullanmalısınız.

vCenter Sertifika Resetleme

Öncelikle sertifika yenileme seçeneklerinden kısaca bahsedelim.

  • Sertifika Yenileme Seçenekleri: Bireysel sertifikaları seçerek yenileyebilir veya tüm sertifikaları yenilemek için ‘Renew All’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu işlem, vCenter’ın ‘Solution Certificates’ bölümünden gerçekleştirilebilir.
  • Yeni VMCA Root Sertifikası Üretme: vSphere 6.x, 7.x ve 8.0 için VMCA Root Sertifikası’nı yeniden oluşturmak ve tüm sertifikaları değiştirmek mümkündür. Bunu yapmak için yönetici arayüzünden ilgili seçeneği seçmeniz gerekir.
  • Süresi Dolan Sertifikaların Yenilenmesi: Eğer sertifikalar zaten süresi dolmuşsa, PSC ve VCSA’da yeni self-signed sertifikalar oluşturarak bu durumu çözebilirsiniz.

Sertifikaların süresinin dolması vCenter servislerinde sorunlara yol açabilir, bu nedenle sertifikaların süresini takip etmek ve gerektiğinde yenilemek önemlidir.

for i in $(/usr/lib/vmware-vmafd/bin/vecs-cli store list); do echo STORE $i; sudo /usr/lib/vmware-vmafd/bin/vecs-cli entry list –store $i –text | egrep “Alias|Not After”; done

Kontrol etmek ve yenileme yapmak için aşağıdaki VMware makalelerine de göz atabilirsiniz.

Replace SSL Certificates

https://kb.vmware.com/s/article/76719

https://kb.vmware.com/s/article/76719

https://kb.vmware.com/s/article/76719

https://kb.vmware.com/s/article/76719

https://kb.vmware.com/s/article/76719

Sorun devam ederse, daha detaylı bir inceleme veya VMware destek ekibiyle iletişime geçmek gerekebilir. Bu yazımda sizlere vCenter No Healthy Upstream Hatası konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir