Vcenter Appliance Üzerinde Root Password Nasıl Sıfırlanır?

Merhaba, bu yazımda Vcenter Appliance Üzerinde Root Password Nasıl Sıfırlanır? bunu anlatacağım. Vcenter Server Appliance; ilk kurulum yapıldıktan sonra administrator@vsphere.local kullanıcısının password oluşturulur. Bu parola, bir şekilde saklanır, not edilir ve unutulmaz. Ancak Vcenter’ımızın bir de root şifresi bulunmaktadır. Unutmamak gerekir ki; Vcenter Appliance üzerindeki en yetkili hesap root kullanıcısıdır.

Vcenter Appliance üzerinde default olarak root şifresinin 90 günde bir değişmesi gerektiği ayarı mevcuttur. Eğer bu ayarı disable yani pasif hale getirmediyseniz, 90 günün sonunda root kullanıcısının password’ü expire olmuş olacaktır. Bu durumda yine root kullanıcısını sıfırlamanız gerekmektedir. Root şifresini sıfırlamanız gereken başka bir durum, Vcenter Appliance üzerinde root şifresini birden fazla yanlış olarak girmeniz olacaktır.

VMware altyapınız içerisinde kurmuş olduğumuz ESXİ hostlarımız üzerindeki root şifrelerini çoğu zaman kullanırız. Bundan dolayı ESXİ hostlarımızın root şifresi çok fazla unutulmaz. Ancak Vcenter Appliance üzerinde root hesabı sıklıkla kullanılmaz. Dolayısıyla bu şifrenin unutulması oldukça doğaldır. Ancak eğer mevcut Vcenter versiyonunuzu upgrade etmek isterseniz; bu root şifresini bilmekten başka çareniz olmayacaktır. Ve yalnızca bu şifre elinizde yok diye belki işlerinizi aksatmış olacaksınız.

Vcenter Appliance ilk kurulum yapıldığında root hesabının 90 günde bir parola değişimi isteme kuralını pasife çekmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

Peki Vcenter Appliance root şifrenizi nasıl sıfırlayacaksınız?

Dilerseniz hemen root password resetleme işlemine geçelim. Öncelikle her sunucumuzda işlem yapmadan önce elbette backup alıyoruz. Yani işleme başlamadan önce Vcenter Appliance sunucumuzun snapshot’ını alıyoruz.

Snapshot işlemi tamamlandıktan sonra, Vcenter Appliance sunucumuzu restart ediyoruz. Sunucu açıldığı sırada Photon yazan işletim sisteminin açıldığı bir ekrana gelecek. Bu ekranda iken “e” tuşuna basmalısınız.

Hemen siyah bir command ekranı belirecek. Burada Linux ile başlayan satırı buluyoruz. Satırın en sonuna gelerek, aşağıdaki komutu yazıyoruz.

Rw init=/bin/bash

Yukarıdaki satırı ekledikten F10 tuşu ile kaydetmiş olursunuz ve Vcenter Appliance sunucunuzu yeniden başlatmış oluyorsunuz.

Ardından yine root ile başlayan bir komut satırına düşmüş olacaksınız. Buraya öncelikle dosya sistemimizi mount etmek için aşağıdaki komutu giriyoruz.

Mount-0 remount,rw /

Ardından hemen yeni password belirleyebilmek için aşağıdaki komut girilir. Bu komut sonrasında yeni şifreyi iki defa girmeniz istenecektir.

Passwd

Root password belirledikten sonra yapmamız gereken yeniden dosya sistemini unmount etmek olacaktır. Bunun için de aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Umount /

Bu komutu da çalıştırdıktan sonra sunucumuzu aşağıdaki komut ile yeniden başlatıyoruz.

Reboot -f

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz şifre ile giriş yapabileceksiniz. Eğer yalnızca şifreyi belirlemek için bir şey girdiyseniz yeniden şifrenizi Vcenter Appliance sunucunuz üzerinden configure root password sekmesinden değiştirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere, VMware Vcenter Server Appliance üzerinde unutulmuş veya kaybettiğiniz root password nasıl sıfırlanacağını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir