The Local Security Authority Cannot Be Contacted – RDP

The Local Security Authority Cannot Be Contacted – RDP Remote Desktop Connection yani RDP, uzak masaüstü bağlantısıdır. Özellikle windows işletim sistemi tabanlı sunuculara erişmek adına hepimizin kullanmakta olduğu yöntemlerden birisidir. Genellikle sorunsuz bir yapıda çalışmaktadır. Ve oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ancak zaman zaman windows server 2008, windows server 2012 veya daha üst sürüm windows sistemlerine RDP yaparken “This could be due to an expired password the local security authority cannot be contacted” hatası ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Bu hatayı ekranınızda gördükten sonra uzak masaüstü bağlantınız son bulacak ve sorunu çözene kadar RDP yapamaz hale gelirsiniz.

RDP Hatasının Çözümü

Bu hatanın bilinen üç yöntemi bulunmaktadır. Ama genellikle RDP yapmaya çalışan kişinin kullanıcı hesabı ile ilişkilidir. Hata alan kullanıcı yerine farklı bir kullanıcı ile giriş yapmayı denediğinizde RDP yapabiliyor olursunuz. Dilerseniz bu sorunun nasıl çözüleceği yöntemlerini tek tek inceleyelim.

  • İlk olarak bakılması gereken durum kullanıcı hesabıdır. Active Directory üzerinde bulunan user hesabının parola geçerlilik süresi kesinlikle kontrol edilmelidir. Bu ilişki ortamınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. RDP yapmaya çalışırken denediğiniz kullanıcı hesabının parola süresi dolmuş olabilir. Ya da parola değiştirmeyi beklediğinden dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz.
AD Üzerinde Kullanıcı Next Logon Ayarı

Kullanıcı hesabınız ile ilgili bir problem olup olmadığını çözmek için öncelikle sunucu üzerinde yerel bir oturum açılmalıdır. Bu hesap ilgili sunucu üzerinde yetkili bir hesap olmalıdır. Veya AD üzerinden kullanıcınızın parola süresini değiştirebilir, parolasını resetleyebilirsiniz.

  • İkinci olarak RDP sorununuzun sebebi, bağlanmaya çalıştığınız kullanıcının Active Directory üzerinden “User must change password at next logon” işaretli olmasıdır. Eğer bu seçili ise ilk logon yaptıktan sonra bir daha uzak sunucuya bağlanamayabilirsiniz. Önce parolanızı değiştirin ve user must change password at next logon işaretini kaldırdıktan sonra sorununuz giderilmiş olacaktır.
RDP Network Level Authentication Ayarı
  • Üçüncü ve son bilinen sorun ise Active Directory üzerindeki Log On To ayarıdır. Bu ayar ile hesap bir sunucu ile ilişkilendirilmiş olur. Böyle bir durumda sunucu üzerinde de “Network Level Authentication” aktif hale gelmektedir. Böyle bir durum başınıza geldi ise yapmanız gereken yine Active Directory üzerinde kullanıcı hesabına birkaç değişikliktir. Log On ayarını All Computer olarak değiştirdikten sonra bağlantı sağlayabilir hale geleceksiniz.
Active Directory Log On Computer Ayarı

Sonuç olarak her üç durumda da kontrol etmeniz gereken tek yer sunucunuzun RDP ayarları ve Active Directory üzerindeki kullanıcı ayarlarıdır. Bundan farklı bir çözümü bulunmamaktadır. Diğer bir çözüm ise bağlanmaya çalıştığınız sunucu üzerindeki “Remote Desktop with Network Level Authentication” ayarını disable duruma getirmek olacaktır.

Bu yazımda The Local Security Authority Cannot Be Contacted – RDP Remote Desktop Connection yani RDP, uzak masaüstü bağlantısıdır. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir