Skype for Business Broadcast Meeting Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Skype for Business Broadcast kullanarak 10.000 katılımcıyı destekleyecek şekilde toplantılar organize edebilirsiniz. Peki Skype for Business Broadcast Meeting Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Tüm katılımcılar ile Yammer entegrasyonu sayesinde de etkileşimde olabilirsiniz. Bunun için şirketiniz tarafında kesinlikle Office365 kullanılmalıdır. Ve lisans olarak ta E1, E3, E5 ya da Skype for Business Online Plan 2 kullanılmaktadır. Bu lisanslara sahip herkes Skype for Business Broadcast Meeting özelliğini https://broadcast.skype.com adresi üzerinde toplantı oluşturarak sağlayabileceklerdir.

Gelelim yapılacaklara. Şöyle ki; bu işlemi yapacak olan Windows işletim sistemi üzerinde Powershell 3.0 kurulu olmalıdır. Versiyonu kontrol etmek için başlata powershell yazıyor ve run as ile çalıştırıyoruz. Powershell ekranı üzerinde Get-Host komutunu kullanıyorsunuz. Eğer buradaki versiyonunuz 3.0 ya da daha üzeri değilse Management Framework 4.0 kurulumunu indirip yüklemeniz gerekecektir. Bunun yanında windows powershell module for skype for business online kurmanız gerekecektir. Bu küçük uygulama uzaktan windows powershell çalıştırmak için gerekli olacaktır.

Uygulamayı yükledikten sonra başlat menüsüne gelerek, windows powershell uygulamasını kapatıp tekrar açıyorsunuz. Ardından powershell ekranı üzerinden Office365 admin hesabınızı tanımlıyorsunuz. Bu tanımlama için yapmanız gereken $Credential = get-credential komutunu girmeli ve çıkan ekranda Office365 yetkili hesabının bilgilerini girmelisiniz. Böylece yeni bir powershell oturumu açılmış olacaktır.

Aşağıdaki komutu çalıştırarak ayarları yapmaya başlıyorsunuz. Eğer kırmızı ile hata dönüyorsa powershell uygulamanızı mutlaka sağ click run as administrator ile açmalısınız.

$O365Session = New-CsOnlineSession -Credential $credential

Hemen ardından aşağıdaki komutu koşturmalısınız.

Import-PSSession $O365Session

Şimdi de geçerli olan Skype Meeting Broadcast config durumunu görmek için komut çalıştırıyorsunuz.

Get-CsBroadcastMeetingConfiguration

Eğer gördüğünüz cevap False ise BroadcastMeeting aktif değil demektir. Özelliği aktif edebilmek adına aşağıdaki komutu çalıştırıyorsunuz ve yeniden önceki komut ile kontrol ediyor ve az önceki değerin True olarak döndüğünü görüyorsunuz.

Set-CsBroadcastMeetingConfiguration –EnableBroadcastMeeting $True

Bu işlemlerin tümünü hatasız tamamladıktan sonra türkçe isterseniz https://broadcast.skype.com/Tr-tr adresine, ingilizce isterseniz de https://broadcast.skype.com/En-en adresine giriş yapıyorsunuz. Buradan New Meeting diyerek Skype For Business Broadcast toplantınızı oluşturabileceksiniz. Ardından dilediğiniz kadar katılımcı ile etkileşimde olabilecek ya da dilerseniz görüşebileceksiniz.

Bu yazımda sizlere Skype for Business Broadcast Meeting Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir