Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir?

Bu yazımda sizlere Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Günümüzde Powershell kullanımı özellikle sistem yöneticileri tarafından oldukça artmış bulunmaktadır. Powershell ile yapacaklarınızın neredeyse sınırı yoktur. Şimdi sistem admin görevi yapan arkadaşların oldukça işine yarayacak bir last logon bilgisi script paylaşacağız. Zaman zaman bu tür ihtiyaçlar doğabilir. Domain ortamınızdaki bilgisayarların en son ne zaman logon olduğunu bir powershell komutu ile kolaylıkla öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Dilerseniz; lafı fazla uzatmadan ilgili script kodunu sizlerle paylaşalım.

Powershell Last Logon Nasıl Çekilir?

Aşağıdaki komut ile birlikte son 60 gün içerisindeki tüm son logon işlemlerini görmeniz mümkündür.

$LLDate = (Get-Date).AddDays(-60)

Get-ADComputer -Filter * -Properties Name, LastLogonDate, DistinguishedName |

 Where { $_.LastLogonDate -lt $LLDate } | Sort LastLogonDate -Descending |

 FT Name, @{name=”LastLogonDate”;expression={($_.LastLogonDate).ToShortDateString()}}, DistinguishedName -AutoSize

Bu scripti powershell uygulamasını run as administrator ile çalıştırarak koşturmalısınız. Ardından karşınıza gelecek olan çıktıyı dışarı kaydetmek isteyebilirsiniz. Bunu normal bir şekilde powershell içerisinden kopyalayıp başka bir yere yapıştırabilirsiniz. Ancak bazen sütunlarda kayma yapabilir. Düzenlemesi ile uğraşarak fazla zaman kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla bu çıktıyı dışarı yazdırmak için de aşağıdaki komutu yine powershell üzerinde koşturarak, verilerinizi kayıt edebilirsiniz.

| Out-File C:\lastlogon_Computers.txt

Bu yazımda sizler için Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir? sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir