Powershell Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Powershell Direct, çok güzel bir yenilik ancak özellikten çok sanal sunucular içerisinde Powershell komutları çalıştırmak adına yeni bir yol demek daha doğru olacaktır. Peki Powershell Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? Powershell Direct yöntemi, Windows server 2016 Hyper-V, Powershell 5.0 ve Windows 10 Hyper-V ile birlikte sunulmaktadır. Hyper-V hostları üzerinden sanal sunucularınız içerisinde Powershell komutları koşturmanıza yardımcı olmaktadır.

Öncelikle Windows işletim sistemli bir makineyi ağa bağlamalı, Remote Management ayarlarını yapmalısınız. Windows firewall üzerindeki gerekli ayarları da yapmalısınız. Ardından cmdlet komutlarınızı çalıştırabilirsiniz. Örneğin;

Invoke-Command

Enter-PSSession

-ComputerName gibi parametreleri kullanarak ağa bağlı olan uzak bir bilgisayarda komut çalıştırabilmeniz mümkün olacaktır. Dolayısıyla bir komut satırı oturumunu da başlatmış olursunuz. Söylediğimiz bu model içerisinde uzaktaki bilgisayarın bir sanal sunucu ya da fiziksel bir sunucu olmasının önemi yoktur. Sebebi ise iletişimin ağ bağlantıları kanalı ile oluşudur. İstenen tek şey; komut çalıştırmak istediğiniz uzak bilgisayarın ağa bağlı bir şekilde olmasıdır.

Uzak bilgisayar üzerinde komut çalıştırmak için -ComputerName parametresi kullanılmaktadır. Aşağıdaki iki komut sizlere bu konuda verilmiş bir örnek olabilir.

TestServer isimli uzak sunucuda çalışan process’lerin bir listesini alır
Invoke-Command -ComputerName TestServer -ScriptBlock{Get-Process}

TestServer isimli uzak sunucuda bir PS oturumu başlatır
Enter-PSSession -ComputerName TestServer

Powershell Direct ile VMName -VMGuid gibi cmdlet parametrelerini de Hyper-V üzerinde bulunan sanal sunucu yani VM üzerinde çalıştırabilirsiniz. Üstelik bunun için üzerinde remote management ayarı yapılmış olmasına gerek duyulmamaktadır. Son olarak bununla ilgili iki örneği de aşağıda sizler için veriyoruz.

TestVM isimli sanal makinede çalışan process’lerin bir listesini alır
Invoke-Command -VMName TestVM -ScriptBlock{Get-Process}

TestVM isimli sanal makinede bir PS oturumu başlatır
Enter-PSSession -ComputerName TestVM

Bu yazımda sizlere Powershell Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir